Jakub Forgács Rôzne

Dobové FOTO z Banskej Bystrice: Spomínate si ešte, ako to vyzeralo na oslavách VOSR?

Novembrová revolúcia v roku 1989 naplno zasiahla aj naše mesto a mnohí Bystričania ju majú stále v pamätiach. Kým však vypukla, námestie zvyklo v novembri hostiť úplne iné oslavy.

Ilustračný obrázok k článku Dobové FOTO z Banskej Bystrice: Spomínate si ešte, ako to vyzeralo na oslavách VOSR?
2
Galéria

Už onedlho si pripomenieme 30. výročie Nežnej revolúcie, vďaka ktorej nielen na Slovensku nastúpila demokracia a sloboda. Ani Banská Bystrica nezostala ticho, tisíce ľudí sa na konci novembra 1989 zhromaždili na Námestí SNP, aby vyjadrili nesúhlas s vládnou jednej strany. Na masovom mítingu v centre mesta bolo vidno desiatky zástav a transparentov s nápismi oslavujúcimi slobodu ako napríklad „Jednota ľudu zvíťazila, vitaj sloboda!“.

Na tieto kľúčové udalosti našej histórie každoročne spomíname 17. novembra aj v Banskej Bystrici. Kým však vypukla Nežná revolúcia, na bystrickom námestí zvykli začiatkom novembra prebiehať úplne iné oslavy. Spomínate si na to, čo sa dialo 7. novembra?

Vládnuca komunistická strana za socializmu organizovala aj v Banskej Bystrici rôzne zhromaždenia a manifestácie. Organizovane a povinne sa tu oslavovali sviatky: 1. máj ako Sviatok práce, 29. augusta výročia Slovenského národného povstania a 7. novembra výročia Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie aj s lampiónovým sprievodom.

Na priloženej archívnej snímke zo 7. novembra 1972 je zachytená práve slávnostná tribúna z osláv 55. výročia Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie v Banskej Bystrici. Slávnostne vyzdobené krajské mesto si ju v utorok 7. novembra 1972 pripomenulo manifestáciou pracujúcich na námestí SNP. Súčasťou osláv bolo odhalenie symbolického hrobu neznámeho bojovníka SNP v Pietnej sieni Pamätníka SNP.

Pozrite si v priloženej fotogalérii zábery z osláv 55. výročia Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie v Banskej Bystrici!

Foto: ilustračné

FOTO: Oslavy VOSR v Banskej Bystrici
2
Galéria

Rýchle správy

Najčítanejšie