Správy

ERB z bystrickej Radnice ZAKONZERVUJÚ: Kde skončí po osadení REPLIKY? FOTO

Za 260 rokov bolo dielo viackrát neodborne reštaurované, čo sa podpísalo pod jeho súčasný stav. V minulom a v tomto roku sa uskutočnil jeho reštaurátorský výskum.

Ilustračný obrázok k článku ERB z bystrickej Radnice ZAKONZERVUJÚ: Kde skončí po osadení REPLIKY? FOTO
4
Galéria

Jeden zo symbolov Banskej Bystrice, erb s anjelom pochádzajúci z 18. storočia, ktorý do vlaňajšieho októbra zdobil priečelie historickej radnice na Námestí SNP, je v rukách reštaurátorov. Po zakonzervovaní ho umiestnia v interiéri radnice, aby už nebol vystavovaný vonkajším poveternostným vplyvom. TASR o tom vo štvrtok informoval Miroslav Strelec z kancelárie primátora s tým, že erb nahradí jeho verná replika z kovu a epoxidovej živice.

V havarijnom stave

Za 260 rokov bolo dielo viackrát neodborne reštaurované, čo sa podpísalo pod jeho súčasný stav. V minulom a v tomto roku sa uskutočnil jeho reštaurátorský výskum.

„Reštaurátori zistili, že stav erbu je havarijný. Podkladový kovový materiál skorodoval a hrdza poškodila nielen samotný kov, ale i maľby. Došlo k mechanickému poškodeniu v tvárovej časti anjela,“ uviedol predseda predstavenstva mestskej spoločnosti MBB, ktorá je vlastníkom objektu radnice, Dušan Argaláš.

Pamiatková hodnota mestského erbu spočíva v jeho hmotnej podstate zachovaného originálu ako aj v historickej, výtvarnej, umeleckoremeselnej a heraldickej hodnote. Na základe výskumu, ktorý realizoval akademický sochár Ivan Škandík spolu s reštaurátorom Ondrejom Liptákom, mal byť erb pôvodne kompletne zrekonštruovaný.

Originál zakonzervujú

„Navrhované postupy obnovy diela mali odstrániť dôsledky materiálovej degradácie a všetkých vzniknutých poškodení. Stratigrafická analýza maliarskej farby, chemicko-technologický prieskum a röntgenografia však počas výskumu potvrdili značné mechanické poškodenie erbu,“ vysvetlil Škandík. Na základe výsledkov výskumu Krajský pamiatkový úrad Banská Bystrica rozhodol, že originál diela nebude reštaurovaný, ale zakonzervovaný.

„Verím, že kópia originálu erbu na radnici zaujme nielen Banskobystričanov, ale i návštevníkov mesta. Ešte pred jej osadením dôjde k výmene dlažby na balkóne hlavnej fasády a k oprave fasády v poškodených miestach pod konštrukciou balkóna. Zároveň sa zrealizuje hydroizolácia a tiež doplnenie omietok a výmaľba. Historická budova, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou, si našu pozornosť zaslúži,“ zdôraznil primátor Ján Nosko.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie aktuálne správy

V OBRAZOCH: Erb z priečelia historickej radnice zakonzervujú
4
Galéria
Video: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM