Rôzne Správy Recept na dnes

Poctivé buchty či bacekýchle: Recepty spod Sitna overené starými mamami

Pani Ľudmila nedá dopustiť na tradičné parené buchty od svojej mamičky. Receptov z našich končín, na ktoré by bola škoda zabudnúť, je ale viac.

Ilustračný obrázok k článku Poctivé buchty či bacekýchle: Recepty spod Sitna overené starými mamami
Zdroj: TASR

Prácna, ale zato s vynikajúcim výsledkom, je príprava buchiet Zuzany Ondrejkovej, ktoré sa pečú a zároveň paria. ,,Moja mamička si tento recept priniesla zo svojej rodnej dediny Sudince," spomína Ľudmila Blašková, ktorá pochádza z Klastavy, čo je časť obce Baďan v okrese Banská Štiavnica.

Poctivé buchty

Blašková uviedla, že v detstve im mamka túto sladkú dobrotu pripravovala pomerne často. Základ tvorí klasické kysnuté cesto, z ktorého sa vykroja buchty. Plniť sa môžu „tuhším“ slivkovým lekvárom a nechajú sa vykysnúť. Potom sa položia do rajnice na rozohriatu masť alebo olej. ,,Keď sa jemne pripiekli do zlatova, tak tam mamka priliala asi deci vody a zakryla ich. To je dôležité, aby sa buchty naparili a zdvihli," priblížila Blašková.

Po odparení boli buchty hotové. Podávali ich posypané orechmi alebo makom, a poliate rozpusteným domácim maslom. Ďalšou možnosťou boli buchty so strúhankou, ktorú predtým gazdinka opražila aj s cukrom na masle. ,,Boli to také zvláštne buchtičky, ktoré ale veľmi dobre chutili,„ spomína Blašková. Keďže bola ich príprava prácna, mamka im ich pripravovala najmä v období, keď nebolo až tak veľa práce okolo domu. ,,V lete sme zase mávali často tekvicovú polievku a rezance s tvarohom,“ poznamenala.

Bacekýchle, pochúťka baníkov

Tento, ale aj ďalšie recepty, ktoré sa tradovali v regióne pod Sitnom, sa nedávno dostali aj do malej kuchárskej zbierky s názvom Chute spod Sitna. Podľa Blaškovej išlo o aktivitu, ktorá vznikla v spolupráci so žiarskym Pohronským osvetovým strediskom v rámci projektu Banská Štiavnica – mesto kultúry. Jej podstatou bolo zozbieranie starých receptov z tejto lokality.

,,Tieto recepty sme potom v septembri vyskúšali pripraviť aj pre verejnosť. Urobili sme ochutnávku starých jedál. Čo bolo zaujímavé, boli bacekýchle," skonštatovala Blašková s tým, že je to starý banícky recept. Ide o guľky zo zemiakovo – rožkovo – hríbového cesta, ktoré sa vyvaria vo vode. Pripravovali sa z václaviek, ktoré v tomto regióne rástli. Bacekýchle sa podávali posypané cibuľkou a pečenou slaninou.

Zdroj: TASR

Nenechajte si ujsť viac noviniek zo Žiaru a okolia a sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM