Recept na dnes

Regionálne špeciality na tanieri: Ktoré je najobľúbenejšie jedlo z Novohradu?

Novohrad je regiónom gastronomických pokladov. Ponúka jedlá starých mám, ktoré dodnes tvoria súčasť jedálnička v mnohých obciach.

Ilustračný obrázok k článku Regionálne špeciality na tanieri: Ktoré je najobľúbenejšie jedlo z Novohradu?
14
Galéria
Zdroj: TASR

Iný kraj, iný mrav, ale aj odlišná gastronómia. Každý kút Slovenska disponuje receptami, ktoré sú charakteristické pre danú oblasť. Tak je to aj u nás v okolí Lučenca. Novohrad ponúka tradičné jedlá, ktoré varili ešte naše staré mamy a mnohé „mestské“ deti ich poznajú najmä z prázdnin na dedine.

Rokmi overené pochúťky by nemali len tak upadnúť do zabudnutia, hoci už dnes mnohé reštaurácie inovujú tradičné recepty v modernom a zdravšom prevedení.

Pre Novohrad boli typické osúchy nasladko či naslano, jedlá sklárov s názvami ako Sklárske mäso s haluškami, typické polievky cícerová, medveďovica, točňa. Do polievky sa používal bôb, huby, kapusta či cícer. Obľúbenou je halušková polievka.

Sýte jedlá sa varili pre chlapov, ktorí pracovali v hutách, baniach alebo pri ťažbe dreva. Ale nájdeme tu aj fučku nasladko či koláče z jabĺk alebo Sódovníky či Podlesníky.

Ktorá dobrota Novohradu je vášmu srdcu najbližšie? Zapojte sa do nášho hľadania aj vy a napíšte nám do stredy 31. júla 2019 svoje najobľúbenejšie jedlo, ktoré pochádza z nášho regiónu. Môžete tak urobiť:

  • v komentári na našej facebookej stránke pod týmto príspevkom
  • e-mailom na lucenec@global24.sk
  • alebo v komentári priamo pod týmto článkom.

Z vašich odpovedí vyberieme najviac frekventované jedlá, ktoré pochádzajú z nášho regiónu. Následne spustíme na našom portáli hlasovanie, v ktorom budete môcť za jednotlivé špeciality zahlasovať. Inšpirujte sa galériou jedál, ktoré v rôznych obmenách nájdete naprieč každým krajom Slovenska.

Ilustračné foto, TASR

Tradičné jedlá
14
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: lucenec.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
======= >>>>>>> c6e424c361d8f27037ade60c6234148f30c95479