Špeciality starých mám z Novohradu, na ktoré by bola škoda zabudnúť: 5 jedál, ktoré vás zaručene dostanú
Iný kraj, iný mrav, ale aj odlišné jedlo. Každý kút Slovenska disponuje receptami, ktoré sú charakteristické pre danú oblasť. Tak je to aj u nás, v Novohrade. Prinášame vám 5 špecialít našich starých mám, ktoré vám určite zachutia.
Typické jedlá, ktoré varili ešte naše staré mamy sa z receptárov dnešných gazdiniek pomaly vytrácajú. A to je neraz na veľkú škodu. Rokmi overené pochúťky by nemali len tak upadnúť do zabudnutia. Aj preto sme sa rozhodli vám priniesť niekoľko tradičných receptov, ktoré v minulosti pripravovali naše staré mamy v Novohrade.
Zemiaky, múka, masť, kyslá kapusta a slanina boli typickými surovinami, ktoré sa denne používali v kuchyniach. Príprava pokrmov nebola vôbec zložitá a vyžadovala si aj krátky čas na realizáciu. Postupom času však tieto recepty z kuchýň zmizli. Keď neviete, čo si máte pripraviť na obed či večeru, tak vám prinášame päť jedál, ktoré sa kedysi často pripravovali v našom okrese.
Sódovníky
Potrebujeme:
- 500 g hladkej múky
- kyslé mlieko (podľa potreby)
- 1 malú lyžičku sódy bikarbóny
- soľ
- cukor
- maslo na potretie
Postup: Zo surovín zamiesime redšie cesto, ale také, aby sa dalo vaľkať. Rozdelíme ho na menšie kúsky, z ktorých vyvaľkáme placky. Nasucho ich z obidvoch strán opečieme na platni. Nakoniec ešte horúce sódovníky potrieme slaným maslom.
Fučka
Fučka a chamuľa sú vlastne rovnaké jedlá, len s malými obmenami. V Látkach sa toto jedlo volá fučka, v Detvianskej Huti chamuľa.
Potrebujeme:
- 1 kg zemiakov
- 2 lyžice bravčovej masti
- trošku mlieka podľa potreby
- 4 cibule nakrájané nadrobno
- vodu
- soľ
Postup: Olúpané a pokrájané zemiaky uvaríme v osolenej vode do mäkka. Polovicu vody vylejeme a zemiaky so zostávajúcou vodou popučíme a miešame na ohni na kašu. Ak by sa kaša zdala prihustá, prilejeme mlieko. Cibuľu osmažíme na masti doružova, posolíme ju a nalejeme na fučku. Podávame s kyslým mliekom.
Nudlfanc z Povrazníka
Potrebujeme:
- 1 balenie širokých rezancov
- štipku soli
- 125 g masla
- 150 g práškového cukru
- 200 g mletých orechov
- 200 g slivkového lekváru
Postup: Rezance uvaríme v osolenej vriacej vode. Scedíme ich a jednu tretinu vložíme do maslom vymastenej zapekacej misy. Posypeme cukrom, orechmi, pridáme niekoľko lyžíc slivkového lekváru a zakryjeme druhou tretinou rezancov. Opäť navrstvíme cukor, orechy, lekvár a dáme poslednú vrstvu rezancov. Polejeme zvyšným maslom, pocukríme a na 30 minút dáme zapiecť do rúry vyhriatej na 170 °C.
V rúre pečená „haruľa“ so slaninkou
Potrebujeme:
- 7 väčších zemiakov
- 3 strúčiky cesnaku
- 2 lyžice hladkej múky
- 2 vajcia
- soľ
- korenie
- mletú rascu
- olej
- kúsok slaniny podľa chuti
- zakysanku
Postup: Zemiaky nastrúhame na strúhadle, alebo kuchynskom robote a dáme do misky. Posypeme ich koreninami, pridáme vajcia a múku. Zmiešame, vylejeme na vymastený plech a dáme upiecť do rúry na teplotu 170 °C na asi pol hodinu, alebo kým nebude hotová. Po upečení necháme chvíľu vychladnúť a pokrájame ako koláč na väčšie štvorce. Slaninu pokrájame na kúsky a opečieme na oleji. Haruľu podávame so slaninkou a zakysankou.
Podlesníky
Potrebujeme:
- 1 kg zemiakov
- 250 g hladkej múky
- 100 g slaniny
- 50 g cibule
- 75 g masti
- 50 g masla
- cesnak
- mleté čierne korenie
- soľ
- kapustné listy
Postup: Zemiaky aj cesnak postrúhame, pridáme múku, čierne korenie a premiešame. Slaninu pokrájame na malé kocky, roztopíme a opražíme na nej cibuľku. Všetko primiešame do zemiakovej hmoty, ktorú potom natrieme na umyté kapustné listy. Poukladáme ich na plech vyložený papierom na pečenie a dáme piecť do rúry. Upečené podlesníky potrieme maslom, zložíme do rolády a podávame.
Foto: ilustračné