Ivana Kováčiková Rôzne

HLASUJTE: 7 problémových bystrických križovatiek. Ktorá je najbizarnejšia?

Viac ako mesiac sme mapovali kritické križovatky v Banskej Bystrici. Vytipovali sme sedem úsekov, ktoré potrápia aj skúsených šoférov. Ktorá križovatka najviac rozčuľuje vás? Rozhodnite v hlasovaní!

Ilustračný obrázok k článku HLASUJTE: 7 problémových bystrických križovatiek. Ktorá je najbizarnejšia?
Zdroj: Dnes24.sk

Vybrali sme pre vás sedem dopravných úsekov, ktoré banskobystrickým vodičom spôsobujú vrásky na tvári. Pri výbere sme vychádzali priamo z podnetov a skúseností čitateľov. Pripomeňte si kritické miesta a zvoľte svojho favorita v kategórii „najbizarnejšia križovatka“.

Na Námestí Slobody

Prvým úsekom, na ktorý sme sa boli pozrieť, bolo Námestie Slobody. Najväčší nápor zažíva križovatka tesne pred ôsmou hodinou, keďže sa na jej príjazdoch hromadia vodiči, ponáhľajúci sa do práce. Na tomto úseku tak treba zvýšiť svoju obozretnosť a všímať si dôkladnejšie značky. "Jedná sa o priesečnú križovatku s prednosťou v jazde vyznačenou zvislým dopravným značením s tým, že hlavná cesta nepokračuje za križovatkou priamym smerom,“ uviedla pre spravodajský portál Bystrica 24 hovorkyňa krajskej polície, Mária Faltániová. Problém donedávna spôsobovala aj neprehľadná situácia, spôsobená vedľa stojacim staveniskom.

Pri benzínke v Radvani

Problémová je aj križovatka, ktorá sa nachádza pri McDonalde a benzínovej pumpe. Zistili sme, že križovatka má niekoľko špecifík, ktoré vodičom komplikujú jazdu. V prvom rade ide o príjazdovú cestu v smere od zastávky Námestie Ľudovíta Štúra, na ktorej sa nachádza priechod pre chodcov. V opačnom smere, teda od reštaurácie, je pre všetky vozidlá zákaz vjazdu, čo viacerí šoféri prehliadajú. V najlepšom prípade zastavia tesne pred dopravnou značkou a cúvajú z križovatky von, čím ohrozujú chodcov aj iné vozidlá. Na križovatke však stojí „stopka.“ Vodičov, ktorých sme si na mieste všímali, dopravnú značku zväčša ignorovali a pred križovatkou iba pribrzdili. To sa však stáva osudným predovšetkým šoférom, ktorí nie sú miestni a chýba im prehľad o policajných hliadkach. Pokute sa často krát nevyhnú.

Na Partizánskej ceste

Ďalším tipom bol aj úsek na Partizánskej ceste, vedúci od starej nemocnice smerom na Námestie Slobody a Brezno. Vyťaženosť menovaného úseku spôsobujú aj vozidlá MHD smerujúce do Sásovej a na železničnú a autobusovú stanicu. Vodiči na menovanom úseku musia vojsť do križovatky, aby mali prehľad. Zasahujú tak do priechodu pre chodcov, čím ich obmedzujú. Chodci prechádzajú mimo priechod, lebo nemajú na výber a vodiči znásobujú nervozitu trúbením. Cez predmetný úsek prechádza aj mestská hromadná doprava, pričom často ide práve o kĺbové autobusy. Ak musí vodič autobusu zastať v kopci kvôli autám, ktoré odbočujú vľavo, vzniká bizarná situácia.

Na Ďumbierskej

Križovatku na Ďumbierkej ulici si ľudia dobre pamätajú. V októbri roku 2010 na nej došlo k vážnej havárii, pri ktorej sa zranilo osem ľudí a vyhasol aj jeden ľudský život. Na sídlisku Sásova vtedy pri tragickej zrážke zahynul 57-ročný lekár a záchranár Andrej Faglic. Trojramenná križovatka sa nachádza na prieseku ulíc Ďumbierska a Nová cesta. Je plne vyťažená nielen osobnými automobilmi, ale aj autobusmi MHD. Zo smeru od starej nemocnice je pred križovatkou stopka, ktorú máloktorí vodiči rešpektujú.

Na Huštáku

Ďalšie naše kroky viedli na Hušták. Navštívili sme dopravný úsek na Námestí H. Vajanského, do ktorého prichádzajú vozidlá od obchodného centra Europa, od Leninovho parku alebo z Dolnej ulice. Po obvode celej križovatky sa nachádzajú štyri priechody pre chodcov. Neďaleko sú aj dve zastávky hromadnej dopravy, takže úsek je veľmi vyťažený. Komplikácie na ceste spôsobuje aj nepozornosť vodičov. Tí si často krát nevšimnú, že hlavná cesta vedie od Europy k parku, i keď odbočujú. Týka sa to aj cyklistov, ktorí podľa oslovených vodičov len málokedy signalizujú, že odbáčajú.

Stret Partizánskej a 29. augusta

Na úsek Partizánskej cesty sme sa vrátili vďaka podnetu od inštruktora autoškoly. Vodiči idúci po Partizánskej ceste z mesta z diaľky vidia, že sú na hlavnej a keď nastáva situácia, že majú odbočovať na ulicu 29. augusta, zrazu je tam vedľajšia cesta. Značenie je úplnou raritou a spôsobuje zmätenosť vodičov. Dávanie prednosti vodičom prichádzajúcim zľava je naozaj absurdné. Rovnaké problémy zažívajú aj vodiči mieriaci z opačnej strany. Teda zo železničnej stanice, odbočujúci doprava, smer tlačiarne. Situácia sa opakuje, lebo ak vodič, idúci po hlavnej, odbočuje vpravo, je na vedľajšej ceste a musí dávať prednosť.

Kruháč na Tajovského

Seriál o križovatkách sme uzavreli kruhovým objazdom na Fončorde. Kritický kruháč sa nachádza pri Lidli a napájajú sa na neho ulice Švermova a Nad Plážou. Práve najviac vyťažený býva úsek ráno, keď idú ľudia do práce, či už z Podlavíc alebo z mesta. Týmto smerom premávajú aj linky MHD, smerujúce do Rooseveltovej nemocnice. Ranná špička vyzerá tak, že sa do kolóny zaradíte často krát už pri plážovom kúpalisku. Špecifikom tohto úseku je aj to, že do objazdu prichádzate z dvoch strán s malým stúpaním. Neskúsení vodiči nezvládnu jazdu v kolóne do kopčeka. Okolo kruhového objazdu je viacero priechodov pre chodcov, keďže sa v blízkosti nachádza niekoľko stredných škôl, takže trpezlivosti nikdy nie je dosť. Tá vodičom niekedy chýba a trúbeniu sa mnohí nevyhnú.

Ktorá zo spomínaných križovatiek je podľa vás najbizarnejšia? Vyjadrite sa v hlasovaní pod článkom!

Čítajte tiež:

Bystrická UMB sa podieľala na nevšednom projekte. Historici zostavili špeciálnu turistickú cestu

Bystričan Marek o nevšednej ceste: Ako chutí klokanie mäso a prečo je Pionier jeho srdcovka?

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM