Jaroslav Dodok Rôzne Rôzne

SERIÁL: Najbizarnejšie križovatky v Bystrici: Aké riziká vás čakajú na Námestí H. Vajanského?

Navštívili sme kritický úsek na Huštáku, ktorý dá zabrať aj skúseným vodičom. Hlavne vtedy, ak je dopravná špička a všetci vodiči sa niekam ponáhľajú. Nešťastne umiestnené priechody situáciu komplikujú ešte viac. Ako sa vyhnúť nepríjemným momentom na Námestí Vajanského?

Ilustračný obrázok k článku SERIÁL: Najbizarnejšie križovatky v Bystrici: Aké riziká vás čakajú na Námestí H. Vajanského?
11
Galéria

Na portáli Bystrica24.sk sme pripravili sériu článkov o problematických križovatkách. Najprv sme sa podrobne pozreli na kritickú situáciu neďaleko Námestia SNP, veľký rozruch spôsobila aj križovatka na Partizánskej ceste a o tom, že vodiči to nemajú ľahké ani v Sásovej, hovorí tragická nehoda na Ďumbierskej ulici.

Na problematické križovatky nás upozorňujete vy, naši čitatelia, preto vám za všetky tipy ďakujeme. Dnes sme navštívili dopravný úsek na Námestí H. Vajanského, do ktorého prichádzajú vozidlá od obchodného centra Europa, od Leninovho parku alebo z Dolnej ulice.

Križovatku blokujú autobusy

Plynulý prejazd križovatky komplikuje hneď niekoľko faktorov. Prvým z nich sú až štyri prechody, ktoré sa nachádzajú pred križovatkou po obvode. Neďaleko sú umiestnené aj dve zastávky mestskej hromadnej dopravy, úsek na Huštáku je teda mimoriadne vyťažený.

„Prejsť cez túto križovatku v poobednajších hodinách mi trvá aj desať či pätnásť minút!“ sťažuje sa vodič Ondrej (51), ktorého sme oslovili. Vadia mu predovšetkým autobusy, ktorá ak stoja na zastávke, úplne upchajú premávku. „A preto je celá križovatka zablokovaná a nám šoférom nezostáva nič iné, ako čakať, kým 20 ľudí vystúpi a nastúpi z autobusu,“ hovorí rozhorčene.

Autá sa učia plávať

„No a teraz si predstavte, že idú za sebou dva autobusy z jednej strany a dva z druhej. Tak vás ide roztrhnúť, ak sa práve ponáhlate k lekárovi alebo do banky,“ krúti hlavou Miriam (29). Počas našej prítomnosti stál na zastávke dokonca kĺbový autobus a za ním asi tucet ďalších áut.

Šoféri si pamätajú aj niekoľko nepríjemných situácií, ktoré sa na Námestí H. Vajanského odohrali. „Keď tu v apríli a v máji každoročne naprší, tak sa na križovatke učia autá plávať a chodci hrať vodné pólo,“ rozpráva nadnesene Kristián (47). Najlepšie podľa neho je, keď nejaký kamión zabudne odbočiť vľavo, zrazu zistí, že je pred ním začiatok Dolnej ulice a začne cúvať do križovatky.

Komplikácie na ceste spôsobuje aj nepozornosť vodičov, ktorí si častokrát nevšimnú, že hlavná cesta vedie od Europy k parku, i keď odbočujú. Týka sa to aj cyklistov, ktorí podľa oslovených vodičov len málokedy signalizujú, že odbáčajú.

Pozor na chodcov

Najväčším nebezpečenstvom, je však priechod pre chodcov. Ak sa z jednej strany chodníka chcete presunúť na druhú stranu k stavenisku, môže na vás zľava vyletieť auto. Počas tvorby tejto reportáže sa to stalo aj nám, vodič zabrzdil dvadsať centimetrov od nás. Na priechod totižto nevidí, pokiaľ ide od parku, pretože mu v tom bránia stromy.

Ako zvládnuť križovatku na Námestí S. H. Vajanského v bezpečí? „Nezabúdať na smerovky a myslieť na to, že mi spoza zákruty môže vybehnúť chodec,“ upozorňuje vodič Ondrej. Zvýšenú pozornosť dopravnej situácii určite venujte aj pri výjazde z priľahlého parkoviska.

Správu o ďalšej bizarnej križovatke vám prinesieme už o týždeň, v pondelok. Akú skúsenosť s týmto úsekom máte vy? Svoje návrhy, ktorú križovatku by sme mali spracovať najbližšie, nám môžete posielať na bystrica@global24.sk. Vaše námety a tipy budú zaradené do záverečného hlasovania o najbizarnejšiu križovatku v Banskej Bystrici.

Prečítajte si aj:

SERIÁL: Najbizarnejšie križovatky v Bystrici: Aké riziká vás čakajú na Ďumbierskej?

FOTO: Križovatka na Námestí Vajanského dá zabrať chodcom i šoférom
11
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM