Jaroslav Dodok Rôzne

SERIÁL: Najbizarnejšie križovatky v Bystrici. Aké riziká vás čakajú na Námestí Slobody?

Na známej bystrickej križovatke sa poriadne zapotia aj ostrieľaní šoféri. Niektorí si z prejazdu odnesú len poriadny zážitok, iní sa nevyhnú pokute. Neprehľadná križovatka prináša hneď niekoľko nástrah. Zisťovali sme, ako ju zvládnuť a vyhnúť sa pokute!

Ilustračný obrázok k článku SERIÁL: Najbizarnejšie križovatky v Bystrici. Aké riziká vás čakajú na Námestí Slobody?
11
Galéria
Foto: Jaroslav Dodok / Zdroj: Dnes24.sk

Na problematickú križovatku v Banskej Bystrici nás upozornil jeden z vodičov, ktorý ju pravidelne absolvuje každý deň. Nachádza sa niekoľko metrov od Námestia Slobody a rozdeľuje cesty smerom k policajtom, k Prioru a Mestskému úradu. Boli sme sa pozrieť, ako na tomto dopravnom uzle vyzerá situácia v ranných a poobedňajších hodinách.

Najväčší nátlak zažíva križovatka tesne pred ôsmou hodinou, keďže sa na jej príjazdoch hromadia vodiči, ktorí sa ponáhľajú do práce. Počas necelej polhodiny sme si všimli hneď štyri porušenia dopravných predpisov. Napätú situáciu Bystričania riešia po svojom, trúbia po sebe a majú nohu vždy na plyne.

Adrenalín v krvi

Vodičov sme sa preto pýtali, čo im robí vrásky na čele. "Je to jedna z najnemožnejších križovatiek vôbec. Neviem, kto ju navrhoval, ale veľký majster to nebol,“ hnevá sa šofér Vlado (53). Na dodávke jazdí už viac ako desať rokov, adrenalín sa mu však do krvi vyplaví zakaždým, keď cez Námestie Slobody prechádza.

"V minulosti sa mi stalo, že som si nevšimol stopku a hneď za mnou vyrazili zelení. Bol večer, a tak by mi ani nenapadlo, že v okolí budú stáť policajti. Našťastie sme sa dohodli, a tak mi veľa z peňaženky neubudlo,“ hovorí o svojej skúsenosti vodič osobného auta, Radoslav (39). Podľa neho, by mali s križovatkou niečo okamžite robiť, pretože veľa šoférov na tomto úseku zmätkuje. Dôvodom môže byť aj prednosť v jazde, ktorú by privítal radšej smerom k Prioru.

Obrátili sme sa preto aj na policajný zbor. "Dopravný inšpektorát neplánuje meniť existujúce zvislé dopravné značenie súvisiace s určením prednosti v jazde v predmetnom dopravnom uzle,“ uviedla pre spravodajský portál Bystrica 24 hovorkyňa krajskej polície, Mária Faltániová.

Na tomto úseku tak treba zvýšiť svoju obozretnosť a všímať si dôkladnejšie značky. "Jedná sa o priesečnú križovatku s prednosťou v jazde vyznačenou zvislým dopravným značením s tým, že hlavná cesta nepokračuje za križovatkou priamym smerom,“ informuje Faltániová.

Jama s oplotením

Vodičom však v tomto prípadne nahráva aj neprehľadná situácia spôsobená rozostavaným objektom, na ktorom pred pár rokmi bolo parkovisko. Mesto však nie je vlastníkom tejto nehnuteľnosti. "Nemáme žiadnu možnosť disponovať s "jamou“ pri mestskom úrade,“ povedala pre spravodajský portál Bystrica 24 hovorkyňa mesta, Zdenka Sekerešová.

I napriek problematickej situácii je križovatka podľa štatistík, zdá sa, bezpečná. "Nejedná sa o nehodový úsek ani o nehodové miesto, naposledy v predmetnej križovatke došlo k dopravnej nehode v októbri v roku 2014,“ zdôraznila Faltániová.

Bystričanom sa však križovatka nepáči. Všetci vodiči, ktorých sme na Námestí Slobody oslovili, sa zhodli na tom, že je ide o nešťastnú križovatku. "Je len otázkou času, kedy tu nehoda vznikne,“ myslí si Karin (23). Jej priateľ s úsmevom dodal, že je každodennou výzvou pre vodičov. "Trochu tréningu, nás predsa nezabije,“ podotkol.

Správu o ďalšej bizarnej križovatke vám prinesieme už o týždeň, v pondelok. Akú skúsenosť s týmto úsekom máte vy? Svoje návrhy, ktorú križovatku by sme mali spracovať najbližšie, nám môžete posielať na bystrica@global24.sk. Vaše námety a tipy budú zaradené do záverečného hlasovania o najbizarnejšiu križovatku v Banskej Bystrici.

Prečítajte si aj:

Policajti ohlásili veľkú kontrolu: Potrvá niekoľko dní

Hľadáte zábavu či vhodný oddych? Nový týždeň s prehľadom ako šitým pre Bystričanov

Problémová križovatka v centre Bystrice v OBRAZOCH
11
Galéria
Foto: Jaroslav Dodok / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM