Jakub Forgács Správy

V lesoch pri Bystrici pribudne vyše 37-tisíc stromčekov: Do výsadby sa zapoja aj žiaci

Na zalesňovanie využívajú hlavne miestnych ľudí, ktorí majú s touto prácou dlhodobé skúsenosti a majú vzťah k lesu.

Ilustračný obrázok k článku V lesoch pri Bystrici pribudne vyše 37-tisíc stromčekov: Do výsadby sa zapoja aj žiaci
Zdroj: Mesto Banská Bystrica

Lesy vo svojom okolí obhospodaruje mesto Banská Bystrica už takmer 770 rokov. Každý rok sú v nich vysadené desiatky tisíc kusov mladých stromčekov. „Lesníci ich chránia proti burine a obhrýzaniu zverou. Kým v roku 2021 bolo vysadených vyše 15-tisíc stromčekov, vlani to bolo okolo 25-tisíc a v tomto roku ich bude ešte o jedenásťtisíc viac. Aj vďaka efektívnemu hospodáreniu patrí mesto pod Urpínom k najzelenším krajským mestám,“ uviedol Miroslav Strelec z Kancelárie primátora.

Reakcia na sucho

Mestské lesy Banská Bystrica, s.r.o, začali s jarným zalesňovaním. „V lesoch, ktoré vlastní samospráva, tento rok spolu pribudne 37 650 stromčekov. Lesníci postupne vysadia 11 550 smrekov, 4 950 jedličiek, 5 750 smrekovcov, 13 700 bukov a 1 700 dubov. Doteraz ide o najväčšiu výsadbu stromov za posledné roky,“ vymenoval Strelec.

„Zvýšeným zalesňovaním reagujeme najmä na minuloročné sucho, ktoré spôsobilo uschnutie časti sadeníc vysadených v minulých rokoch, ako aj odumretie väčšieho množstva starších stromov. Tie boli suchom oslabené a následne napadnuté podkôrnym hmyzom. Aj keď väčšina našich porastov sa obnovuje prirodzene zo semien dospelých stromov, zalesňovaním sa snažíme najmä o drevinovú pestrosť, aby budúce lesy boli odolné a ekologicky stabilné. Snahou je obhospodarovať ich prírode blízkymi a trvalo udržateľnými spôsobmi,“ povedal Blažej Možucha, riaditeľ Mestských lesov Banská Bystrica, s.r.o.

Zapoja aj žiakov

Mestské lesy sa nachádzajú v nadmorskej výške od 340 až po 1 498 metrov nad morom. Zalesňovať sa vždy začínajú najskôr v nižších polohách okolo mesta a postupne sa pokračuje až pod hrebene Veľkej Fatry a Kremnických vrchov. Jarné obdobie je na zalesňovanie najpriaznivejšie. V posledných rokoch však po zime veľmi skoro nastupujú horúce a suché dni. Preto sa lesníci snažia vystihnúť najlepšie obdobie, kedy už nie sú ranné mrazy a ešte stále je dostatok vlahy po topení snehu.

„Na zalesňovanie využívame hlavne miestnych ľudí, ktorí majú s touto prácou dlhodobé skúsenosti a majú vzťah k lesu. Snažíme sa takouto formou aj o podporu regiónu. Les rastie sto i viac rokov. Našu prácu tak budú hodnotiť až generácie po nás. Je dôležité, aké lesy im zanecháme, ale aj aké generácie sa budú starať o budúce lesy. Do zalesňovania sa podľa možností preto zapoja aj žiaci materských, základných a stredných škôl v rámci aktivít lesnej pedagogiky,“ hovorí Jozef Jankov, hlavný inžinier mestských lesov. Po zasadení stromčekov starostlivosť o nepokračuje ešte niekoľko rokov. Lesníci ich budú chrániť proti burine vyžínaním, ako aj proti poškodeniu a zničeniu zverou pomocou repelentov, mechanických zábran a oplôtkov.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne správy

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM