Jakub Forgács Správy

Veľká OPRAVA mosta prinesie OBMEDZENIA: Vodičom navrhli OBCHÁDZKOVÚ trasu

Viac ako 700 metrov dlhý most Pustý hrad na ceste I/16 bude NDS komplexne opravovať prvýkrát od jeho postavenia.

Ilustračný obrázok k článku Veľká OPRAVA mosta prinesie OBMEDZENIA: Vodičom navrhli OBCHÁDZKOVÚ trasu
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) spúšťa práce na oprave strategického mosta pri Zvolene, od soboty 11. mája. NDS o tom informovala na svojej webovej stránke so slovami, že v doobedňajších hodinách zrealizujú prípravné práce na osadení desiatok kusov dopravného značenia a od poobedňajších hodín budú zahájené práce na moste v režime 24/7.

Viac ako 700 metrov dlhý most Pustý hrad na ceste I/16 bude NDS komplexne opravovať prvýkrát od jeho postavenia. Celková investícia do obnovy predstavuje 3,75 milióna eur.

Búracie a opravné práce

„Z dôvodu minimalizovania dopravných kongescií budú opravné práce prebiehať v 2 etapách a pri zachovaní vždy jedného prejazdného pruhu. V časoch rannej a podvečernej dopravnej špičky bude doprava usmerňovaná vďaka regulovčíkov priamo na mieste. V ostatnom čase bude doprava riadená prostredníctvom svetelnej signalizácie,“ píše NDS s tým. že predpoklad finalizovania prác na moste Pustý hrad je koncom októbra tohto roka.

Oprava mosta bude pozostávať z búracích a opravných prác.

V rámci búracích prác sa podľa NDS odstránia pôvodné zvodidlá, pôvodné zábradlia, protidotyková ochrana nad železničnou traťou, rímsy, odvodňovače, vozovkové vrstvy, obnaží sa horný povrch nosnej konštrukcie a odstráni sa pôvodná izolácia v celej dĺžke mosta. „Následné opravné práce budú pozostávať zo sanácie pohľadových plôch z dolnej strany nosnej konštrukcie v mieste mostných záverov, z vyčistenia vnútorných priestorov mosta, kompletnej výmeny odvodnenia, osadia sa nové rímsy, položia sa nové asfaltové vrstvy vozovky vrátane celoplošnej izolácie, osadia sa nové zvodidlá, nová protidotyková ochrana nad železničnou traťou a zrealizuje sa aj nové revízne schodisko,“ vymenovala NDS.

Práve nevyhovujúci technický stav mosta, ktorý sa prejavuje trhlinami a nerovnosťami na vozovke, porušením mostnej izolácie a následnou degradáciou nosnej konštrukcie je podľa slov NDS dôvodom kompletnej opravy mosta.

Obchádzka pre vodičov

Pre osobné vozidlá je navrhnutá obchádzková trasa, čiže motoristi si môžu vybrať či využijú obchádzkovú trasu alebo zvolia regulovaný prejazd mostom. „Vodiči cestujúci po R1 od Budče v smere do Lučenca a Krupiny môžu využiť alternatívnu trasu po ceste I/66 a prejsť na cesty III/2453 a III/2452 (obchádzková trasa vedená cez mesto). Túto trasu môžu využiť aj motoristi prichádzajúci z Banskej Bystrice cestujúci do Lučenca,“ dodáva NDS.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne správy

Video: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM