Jakub Forgács Správy

Nočná NÁDHERA v srdci Slovenska: Polárna žiara na časozberom VIDEU priam vyráža dych

Silná geomagnetická búrka sa nad Slovenskom postarala o úchvatné nebeské divadlo. Zachytiť sa ho podarilo aj z banskobystrickej hvezdárne.

Ilustračný obrázok k článku Nočná NÁDHERA v srdci Slovenska: Polárna žiara na časozberom VIDEU priam vyráža dych
13
Galéria
Foto: Marek Harman / Zdroj: Hvezdáreň v Banskej Bystrici

Mnohým ľuďom sa v noci z piatka na sobotu naskytla možnosť pozorovať fascinujúcu polárnu žiaru aj v našich zemepisných šírkach. „Všetko zapríčinil extrémny výron koronálnej hmoty zo Slnka v skorých ranných hodinách 8. mája. Asi po 60 hodinách dorazil k Zemi a začal interagovať so zemským magnetickým poľom. Takto silnú geomagnetickú búrku sme zaznamenali naposledy v októbri 2003,“ uviedla k tomuto javu Hvezdáreň v Banskej Bystrici na sociálnej sieti.

Dôsledok geomagnetických búrok

„Zvyčajne možno pozorovať polárnu žiaru len v oblasti polárnej kružnice. Avšak pri silných geomagnetických búrkach sa rozširuje do južnejších zemepisných šírok,“ vysvetlila s tým, že hlavne v čase nárastu slnečnej aktivity sa zvyšuje šanca ju pozorovať aj u nás.

Pri zásahu Zeme slnečnými časticami môže podľa slov hvezdárne dôjsť aj k poškodeniu satelitov či výpadku telekomunikačných a navigačných sietí. „Čiastočne tak nastalo aj v tomto prípade,“ dodala.

Krásne časozberné video polárnej žiary nad Banskou Bystricou sa z Hvezdárne na Vartovke podarilo zachytiť Marekovi Harmanovi. Pozrieť si ho môžete pod textom.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Zdroj: YouTube.com
V OBRAZOCH: Polárna žiara sa postarala o úchvatné nebeské divadlo
13
Galéria
Zdroj: čitateľ

Ďalšie aktuálne správy

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM