Jakub Forgács Správy Samospráva

Platíte deťom v Bystrici jazdu na elektrickej kolobežke? Dôsledky vás môžu nemilo prekvapiť

Mestskí policajti sa stretávajú s tým, že neplnoletým osobám zaplatia takúto jazdu na zelenej kolobežke rodičia, resp. starší rodinní príslušníci. Čo im za to hrozí?

Ilustračný obrázok k článku Platíte deťom v Bystrici jazdu na elektrickej kolobežke? Dôsledky vás môžu nemilo prekvapiť
10
Galéria
Foto: Pavol Hrabovský

Ponuku osobnej dopravy v Banskej Bystrici pred dvoma týždňami rozšírili aj elektrické kolobežky Bolt. V uliciach ich pribudlo približne 200 a už od prvého dňa ich využíva mnoho obyvateľov rôznych vekových kategórií. Okrem pozitívnych ohlasov sa však samospráva i Mestská polícia Banská Bystrica stretáva aj s tými negatívnymi. Informovala o tom hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková.

„Podnety pravidelne riešime a užívatelia kolobežiek sú neustále vyzývaní k disciplinovanosti a dôkladnému dodržiavaniu pravidiel,“ uviedla Marhefková.

Kto nesie zodpovednosť?

Ako upozornila, užívateľ, ktorý jazdí na elektrickej kolobežke, je považovaný za vodiča nemotorového vozidla. „Platí tiež, že po ceste môže kolobežku viesť iba osoba staršia ako 15 rokov. Výnimkou je len obytná zóna, chodník pre cyklistov a poľná či lesná cesta. Spoločnosť Bolt v obchodných podmienkach deklaruje, že kolobežku požičia len osobe staršej ako 18 rokov. Jazda mladších osôb sa považuje za porušenie ich všeobecne platných podmienok,“ pokračovala hovorkyňa.

„Plnú zodpovednosť za ňu nesie osoba, ktorá si kolobežku požičiava, nakoľko pri inštalácii aplikácie sa zaväzuje dodržiavať všetky jej pravidlá,“ poznamenala Marhefková.

„Stretávame sa však s tým, že neplnoletým osobám zaplatia takúto jazdu na zelenej kolobežke rodičia, resp. starší rodinní príslušníci. Radi by sme vyzvali všetkých užívateľov zdieľaných kolobežiek, aby boli disciplinovaní a dodržiavali potrebné pravidlá. Kolobežkári si musia uvedomiť, že sú riadnymi účastníkmi cestnej premávky a v prípade porušenia zákonných ustanovení im môže byť uložená pokuta,“ hovorí Ivan Holík, náčelník Mestskej polície Banská Bystrica.

Ďalšie aktuálne správy

Čas ukáže

Pred spustením zdieľaných kolobežiek v našom meste podľa slov Marhefkovej mesto intenzívne komunikovalo so spoločnosťou Bolt. Jednou z požiadaviek bolo aj to, aby bol vstup na kolobežke do niektorých zón zakázaný. Medzi ne patrí aj Námestie SNP a Dolná ulica. „Po viacerých zisteniach príslušníkov mestskej polície a podnetoch adresovaných mestu v tomto smere sme zástupcov spoločnosti informovali, že nie všetky zdieľané kolobežky sa po vstupe na Námestie SNP a Dolnú ulicu automaticky vypnú,“ pokračovala ďalej Marhefková.

„Veríme, že spoločnosť prijme potrebné opatrenia a dodrží to, na čom sme sa dohodli na začiatku. Vzhľadom na skúsenosti z iných slovenských miest, v ktorých táto služba funguje vieme, že prvé 2 – 3 týždne kým si verejnosť zvykne, sú najkritickejšie. Mestská polícia preto vo zvýšenej miere venuje svoju pozornosť dodržiavaniu všeobecne právnych predpisov, ktoré ustanovuje legislatíva pre jazdu na kolobežke. To platí pre všetkých užívateľov kolobežiek, nielen tých, ktorí využívajú službu spoločnosti Bolt,“ hovorí prvý zástupca primátora Jakub Gajdošík.

„Pri nastavovaní pravidiel sme sa usilovali poučiť zo skúseností vo všetkých mestách na Slovensku, v ktorých táto služba funguje. To, či zavedenie kolobežiek bol správny krok budeme vedieť vyhodnotiť až po niekoľkých týždňoch. Po tomto období budeme vedieť nastaviť aj úpravy používania a na základe podnetov od obyvateľov, resp. užívateľov služby, budeme s prevádzkovateľom intenzívne komunikovať, pričom cieľom bude zvýšenie komfortu a bezpečnosti v uliciach nášho mesta,“ dodala Marhefková so slovami, že svoje problémy môžu obyvatelia nahlasovať priamo na banskabystrica@bolt.eu alebo https://bolt.eu/…ort-scooter/, kde sa dá poukázať aj na nesprávne zaparkované kolobežky.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Viac o kolobežkách v Banskej Bystrici

Elektrické kolobežky Bolt
10
Galéria
Zdroj: Mesto Žilina
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM