Zdroj: Dnes24.sk

Nové kolobežky očividne nespia: Toto v noci stvárali na bystrickom sídlisku, VIDEO

Už ste vyskúšali novinku, na ktorej sa môžete previezť ulicami Bystrice? Niektorým možno dokonca nedala spať.

Jakub Forgács Rôzne Správy
Jakub Forgács Rôzne Správy

Nové kolobežky očividne nespia: Toto v noci stvárali na bystrickom sídlisku, VIDEO

Už ste vyskúšali novinku, na ktorej sa môžete previezť ulicami Bystrice? Niektorým možno dokonca nedala spať.

Zdroj: Dnes24.sk

Bystričania môžu od pondelka využívať zelené elektrické kolobežky. V nasledujúcich týždňoch ich na presun po meste má pribudnúť približne 200. Hneď v prvý večer po „spustení“ však poriadne pútali pozornosť na bystrickej Fončorde.

Čitateľka nám poslala video, v ktorom si dve kolobežky vytrubujú a blikajú svetlami.

Ako uviedla pre spravodajský portál Dnes 24, všimli si ich v noci pri venčení psov. Kolobežky trúbili v pravidelných intervaloch a ich prenikavý zvuk sa ozýval medzi panelákmi.

Akú reakciu nám poskytol Martin Zajíc, manažér pre elektrické kolobežky Bolt na Slovensku, sa môžete dočítať TU!

Reakcie ľudí na sociálnych sieťach a aj naša skúsenosť ukázali, že mnohí Bystričania kolobežky nevedia využívať správne. Viac sa dočítate TU!

Na vyše 80 miestach

Elektrické zelené kolobežky sú v meste pod Urpínom k dispozícii už od pondelka 19. apríla. Bystričania ich nájdu na viac ako 80 miestach, ktoré boli starostlivo vybrané v spolupráci s oddelením územného plánovania a architekta mesta. Informuje o tom oficiálny web mesta.

„Na tieto miesta budú nabité kolobežky umiestňované každé ráno. Po jazde ich možno v rámci mesta zaparkovať na miestach, kde nebudú prekážať,“ uvádza sa na stránke so slovami, že v samotnom centre treba dbať na to, aby boli odstavené vo vyčlenených zónach uvedených aj v aplikácii.

S obmedzeniami

Na kolobežke Bolt sa podľa slov mesta nebude môcť jazdiť a parkovať na Námestí SNP a Dolnej ulici, kde sa samospráva dlhodobo snaží regulovať pohyb áut a cyklistov. „V tomto priestore je prioritou chodec. Zákaz jazdiť na zdieľaných kolobežkách bude aj v Mestskom parku na Tajovského ulici a v Parku pod Pamätníkom SNP, kde sa bude dať prejsť na kolobežke len po vonkajšom chodníku určenom pre chodcov aj cyklistov,“ uvádza sa na webe.

„Oslovili sme viaceré mestá na Slovensku, v ktorých sú elektrické kolobežky Bolt už nejaký čas v prevádzke. Chceli sme poznať ich skúsenosti, a aj na základe toho prispôsobiť používanie kolobežiek v našom meste. Uprednostňujeme ekologické formy dopravy, no zároveň je pre nás nesmierne dôležitá aj bezpečnosť peších. Z tohto dôvodu sme vytypovali lokality, do ktorých bude vstup na kolobežke zakázaný, a tiež ulice, kde bude musieť byť znížená rýchlosť. Navrhli sme aj prirodzené body záujmu, kde budú kolobežky odstavené,“ vysvetľuje primátor Banskej Bystrice Ján Nosko.

V uliciach pešej zóny, v blízkosti Námestia SNP, bude povolená max. rýchlosť 10 km/hod. Keďže kolobežky sú prioritne určené na cesty a cyklochodníky, po chodníkoch môžu jazdiť maximálne rýchlosťou chodca.

Za koľko?

Kolobežky sa dajú požičať cez aplikáciu dostupnú na Google Play i App Store, ktorú už Bystričania využívajú na objednanie odvozu. „Stačí ju prepnúť na vyhľadávanie kolobežiek, a naskenovať QR kód umiestnený na stroji. Pred prvou jazdou sa zobrazia zásady bezpečného pohybu v meste a tiež pravidlá správneho parkovania kolobežiek. Niektoré z týchto informácií podajú kolobežky jazdcovi v hlasovej forme. V mene bezpečnosti je napríklad obmedzená rýchlosť jazdy v niektorých uliciach, čo sa jazdec dozvie počas jazdy priamo od kolobežky,“ uvádza sa na webe s tým, že stroje nasadené v Bystrici hovoria slovensky, česky a anglicky v závislosti na nastavení aplikácie.

Platba za požičanie je po ukončení jazdy automaticky strhnutá užívateľovi z karty uloženej v aplikácii. Pri nástupe sa platí 0,50 eura, potom za každú 1 minútu 0,10 eura.

Po jazde je treba kolobežku vhodne zaparkovať. „Ak je v okolí cyklostojan, zaparkujte kolobežku k nemu. Ak v okolí nie je cyklostojan, zaparkujte kolobežku na chodníku tak, aby nikomu neprekážala. Musí zostať dostatok miesta aj pre kočiar s dieťaťom alebo invalidný vozík. Aplikácia v telefóne vás vyzve, aby ste zaparkovanú kolobežku odfotografovali. Ak zle zaparkujete, príde vám upozornenie. Kolobežky nenechávajte na cestách, v strede chodníkov, spadnuté na zemi a pod,“ dodáva mestos tým, že opakované zlé parkovanie bude viesť k zablokovaniu vášho užívateľského účtu.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Viac o kolobežkách v Banskej Bystrici

Elektrické kolobežky Bolt
10
Galéria
Zdroj: Mesto Žilina
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Magazín