Katarína Oravská Správy

Mimoriadne povýšenie breznianskeho hasiča: Pocta pre Miroslava Matúšku za záchranu života

Banskobystrických hasičov dnes slávnostne ocenili. A zaslúžene! Dennodenne nám pomáhajú a zachraňujú to najcennejšie, čo máme – naše životy.

Ilustračný obrázok k článku Mimoriadne povýšenie breznianskeho hasiča: Pocta pre Miroslava Matúšku za záchranu života
Zdroj: TASR

Hasičov ocenili na Sviatok sv. Floriána

Hasiči z Banskobystrického kraja boli dnes pri príležitosti osláv Sviatku sv. Floriána – patróna hasičov – slávnostne ocenení za záchranu ľudských životov alebo mimoriadne zásluhy. „Ocenených bolo okolo 40 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru (HaZZ), z toho dvoch mimoriadne povýšili do vyššej hodnosti kapitána,“ povedal hovorca Krajského riaditeľstva (KR) HaZZ v Banskej Bystrici Erik Piater. Hasiči dostali medaily aj písomné pochvaly. Štyrom zamestnankyniam vo verejnej správe odovzdali ďakovné listy.

Pomoc človeku je ich bežnou rutinou

Mimoriadne povýšenie dostali Miroslav Matúška z Okresného riaditeľstva (OR) Brezno a Ján Chrenko z OR Zvolen. Obaja sa pričinili o záchranu ľudských životov. Matúška v zbore pracuje už 22 rokov. „Ako operačný dôstojník som dostal informáciu, že v obci Závadka nad Hronom spadol človek do jamy a nevedel bližšie popísať, kde. Ja som sa s ním skontaktoval a snažil lokalizovať ho. V spolupráci s kolegami sa nám ho podarilo nájsť,“ priblížil Matúška. Ako skonštatoval, pomoc človeku je ich bežnou prácou. Predtým, ako sa stal operačným dôstojníkom, chodil na výjazdy.

Je to dobrý pocit, keď sa zásah podarí

Chrenko zachraňoval v obci Súdovce troch ľudí z vínnej pivnice, v ktorej ostali ležať. „Záchranka, ktorá prišla na miesto zásahu, sa nemohla dostať priamo k nim, preto bola vyzvaná naša hasičská jednotka. Za použitia autonómnych dýchacích prístrojov sme sa do pivnice dostali a tri osoby, ktoré už mali na mále, sme vytiahli von,“ povedal Chrenko. Ako dodal, je veľmi dobrý pocit, keď sa zásah podarí. Nakoľko sú aj také, kde je už ich pomoc zbytočná.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM