Jakub Forgács Správy

Bystrica myslí na blížiacu sa zimu: Ako chce pomôcť ľuďom bez domova?

Zariadenia krízovej intervencie na území mesta, v ktorýchje nulová tolerancia na požívanie alkoholických a iných omamných látok, využíva približne 300 ľudí bez domova.

Ilustračný obrázok k článku Bystrica myslí na blížiacu sa zimu: Ako chce pomôcť ľuďom bez domova?
Zdroj: TASR/AP

S chorobami aj závislosťami

Tak, ako kdekoľvek inde na Slovensku, aj v meste pod Urpínom sa nájdu aj také osoby bez strechy nad hlavou, ktoré nespĺňajú podmienky pre vstup do už fungujúcej siete zariadení. Dôvody sú rôzne – trpia rôznymi ochoreniami, vrátane závislostí, ktorých sa nechcú a nevedia vzdať, nevychádzajú v kolektíve s ostatnými a pod. Takýchto ľudí eviduje Oddelenie sociálnej a krízovej intervencie približne 30 a sú monitorovaní mestskou políciou.

„Ide väčšinou o osoby, ktoré sú najviac na očiach verejnosti,“ uviedla Marhefková.

„Práve nízkoprahová nocľaháreň dáva možnosť prenocovať, vykonať hygienu, vymeniť si šatstvo a pod. aj ľuďom bez domova, ktorí trpia rôznymi neduhmi, čo môže vyvolávať v okolí takýchto zariadení obavy a predsudky obyvateľov. Ak však prijmú pomoc, vo svojich negatívnych návykoch už v takomto zariadení ďalej nemôžu pokračovať. V prípade, že je osoba v zanedbanom stave, dobrovoľníci a vyškolený personál jej vedia pomôcť ošetriť rany, prípadne sprostredkujú ďalšiu lekársku starostlivosť,“ objasňuje Karol Langstein, vedúci Oddelenia sociálnej a krízovej intervencie MsÚ v Banskej Bystrici.

Aby mesto dokázalo vytvoriť túto novú službu kvalitne a udržateľne, komunikujeme aj s partnermi z bratislavskej neziskovej organizácie Depaul Slovensko, ktorá s ňou má bohaté skúsenosti.

„Naším poslaním je ponúknuť ľuďom bez domova príležitosť posunúť sa smerom k viac nezávislej a pozitívnejšej budúcnosti. Naše skúsenosti nám potvrdili, že tým, že má človek naplnené základné ľudské potreby, akoby sa stával vnútorne pokojnejším a získaval šancu sústrediť sa aj na riešenie svojej budúcnosti. Ak mu umožníme v našom zariadení prenocovať, znižujeme tým zároveň riziká vyplývajúce zo života na ulici pre jednotlivca, ako aj spoločnosť, a to vrátane sociálnych, etických, zdravotných a ekonomických rizík. Nízkoprahová služba je priamo napojená na sociálneho pracovníka, ktorý vie pomôcť vybaviť chýbajúce doklady, starobný dôchodok a pod. Nízkoprahová nocľaháreň zvyšuje pravdepodobnosť, že sa človek z ulice opäť začlení do bežného života a znižuje riziko zhoršovania jeho zdravotného stavu,“ objasňuje Vladimír Juríkz organizácie Depaul Slovensko, ktorá získala počas svojej 15-ročnej existencie bohaté skúsenosti.

Viac o tom, čo sa chystá pre ľudí bez domova počas tohtoročnej zimy, sa dočítate na ďalšej strane.

Ďalšie aktuálne správy

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM