Zelená sieň spojená s osudom skvostu námestia: V Bystrici poodhalia záhady unikátneho miesta
Miesto, ktoré poznajú mnohí Banskobystričania, no stále zostáva zahalené rúškom tajomstva. Chcete sa dozvedieť viac? Už čoskoro budete mať jedinečnú príležitosť!
Banskobystričanov, ale aj všetkých zvedavcov a milovníkov histórie, ktorých zaujíma príbeh Thurzovho domu na Námestí SNP v Banskej Bystrici, pozýva Stredoslovenské múzeum (SSM) v stredu o 17:00 na podujatie Stretnutia s minulosťou pod Zelenou klenbou. Záhady Zelenej siene spojenej s osudom Thurzovho domu priblíži návštevníkom jeden z prvých profesionálnych sprievodcov v meste pod Urpínom Jozef Ďuriančik.
Skvost bystrického námestia
„Žiadny človek neprežije taký dlhý a na udalosti bohatý život ako historické stavby a dobové mestské budovy. Medzi také pamiatky patrí aj architektonický skvost renesančného banskobystrického námestia, dom s číslom štyri. História Thurzovho domu sa začala písať v 15. storočí. V roku 1495 kúpil krakovský a levočský obchodník Ján Thurzo na bystrickom námestí tri domy, dva z nich spojil a nechal prebudovať v neskorogotickom slohu. Dom nesie názov po jeho najslávnejšom majiteľovi Thurzovi. Až do roku 1546 bol sídlom najmodernejšej hospodárskej thurzovsko-fuggerovskej ťažiarskej spoločnosti, ktorá ovládala celý európsky trh s meďou,“ priblížila Gabriela Benčová, manažérka Thurzovho domu.
Podľa nej si málokto uvedomuje, že práve v jeho útrobách vznikali výnimočné projekty, ktoré thurzovsko-fuggerovskú spoločnosť zapísali v histórii bankovníctva a finančníctva ako prvú ranokapitalistickú spoločnosť v Európe. A práve to na mape stredovekej Európy zviditeľnilo dve spriaznené rodiny, rovnako ako aj medenú Banskú Bystricu.
Za čias svojho posledného majiteľa, rodiny Beniačovcov, dom čelil hrozbám. Ani jedna z dvoch bômb, ktoré spadli na mesto pod Urpínom počas SNP – jedna padla na námestie a druhá, nevybuchnutá, priamo na Thurzov dom – nepochovala historický klenot na bystrickom námestí.
Prvýkrát na Slovensku
„Thurzovci neboli len ťažiarmi, obchodníkmi a finančníkmi, ale vďaka ich citu pre umenie, architektúru a zmyslu pre krásu kúpili tento dom s unikátnou Zelenou sieňou. Vďaka ich prestavbe vznikol krásny renesančný dom, ktorý je klenotom námestia a samotného mesta,“ zdôraznil hodnotu Thurzovho domu riaditeľ SSM Roman Hradecký.
Zelená sieň sa nachádza na prízemí Thurzovho domu. Jej výnimočnosť podčiarkuje valená klenba a fresky z druhej polovice 15. storočia, ktoré okrem rastlinných motívov dotvárajú aj figurálne, ako napríklad Tanec s medveďom, Sv. Juraj v boji s drakom, Danielov sen a objavenie drahého kovu, Kristus a Samaritánka či Posledný súd. V rokoch 2005 až 2007 sa v sieni uskutočnili komplexné reštaurátorské práce s cieľom zachrániť vzácnu freskovú výzdobu. Nový technologický postup čistenia stien bol pri tejto obnove použitý na Slovensku prvýkrát.
Čítajte tiež:
Aj k takýmto pikoškám došlo na bystrickom trhu: Predaj zlého masla i falošné mince v obehu
Návrat do slávnej histórie Bystrice: Keď pod Urpínom vyrástol naj skokanský mostík v Československu!
Zábery, ktoré by bola škoda nevidieť: Zaspomínajte si, ako vyzerala Bystrica pred desiatkami rokov
Pozoruhodnosť, o ktorej vie iba málo Bystričanov: Takýto zemepis uzrel svetlo sveta v našom meste!
Cenník bystrického hotela z čias dávno minulých: Koľko kedysi pod Urpínom stálo ubytovanie, či pivo!
Bystrica v prúde času zažila vzostupy aj pády: 10 historických míľnikov, ktoré formovali naše mesto