Jakub Forgács Rôzne

Bystrica v prúde času zažila vzostupy aj pády: 10 historických míľnikov, ktoré formovali naše mesto

Mesto pod Urpínom je známe baníctvom, pred stovkami rokov čelilo vpádom Turkov, no dôležitú úlohu zohralo aj počas 2. svetovej vojny. Vybrali sme pre vás 10 míľnikov z histórie Banskej Bystrice, ktoré by nemali upadnúť do zabudnutia.

Ilustračný obrázok k článku Bystrica v prúde času zažila vzostupy aj pády: 10 historických míľnikov, ktoré formovali naše mesto
5
Galéria
Zdroj: TASR

Zrod banského mesta

Prvé písomné zmienky o Banskej Bystrici pochádzajú z 13. storočia. Roku 1255 uhorský kráľ Belo IV. povýšil Banskú Bystricu na mesto a zároveň jej daroval aj rozsiahle územia a mnohé práva. Podľa privilégií mali Bystričania právo voliť richtára a farára, privilégiá umožňovali nemeckým prisťahovalcom okrem iného ťažiť drahé kovy. Z 13. storočia pochádza aj erb Banskej Bystrice so sedemkrát deleným strieborno-červeným štítom.

Rozmach baníctva

Bohaté banské mesto sa roku 1380 stáva členom Zväzu siedmich stredoslovenských banských miest. To v nasledujúcom období zohráva významnú úlohu v zjednocovacom hnutí proti vnútorným a vonkajším nepriateľom banských miest.

Krach a úpadok

Už začiatkom 2. polovice 15. storočia dochádza ku kríze a stagnácii banskej výroby, spôsobenej najmä technickými ťažkosťami pri ťažbe vo väčších hĺbkach. Mnohí banskí ťažiari a podnikatelia skrachovali a do čela podnikateľskej spoločnosti stredoslovenských banských miest preniká krakovský podnikateľ Ján Thurzo.

Vzbura baníkov

Nadmerné zisky ťažiarov, remeselníkov a obchodníkov vyvolávali nespokojnosť baníkov a mestskej chudoby (nízke a nepravidelné mzdy, často v znehodnotenej mene), ktorá vyústila v roku 1525 – 1526 do otvoreného baníckeho povstania. Zúčastnili sa ho aj baníci ostatných stredoslovenských banských miest.

Vpády Turkov

16. a 17. storočie je charakteristické tureckými vpádmi a stavovskými povstaniami. Mešťania v snahe zabrániť hrozbe tureckého nebezpečenstva a odporu baníkov po roku 1526 zosilnili opevnenie mestského hradu. V roku 1589 dokončili okolo mesta kamenné hradby s viacerými baštami a vstupnými bránami.

Rozbroje kniežat

V období stavovských povstaní uhorských kniežat – Štefana Bocskaya, Gabriela Bethlena, Juraja a Františka Rákócziho II. – prežíva mesto krušné časy. Vyše sto rokov znáša trpké osudy – rabovačky a podpaľačstvo vojsk, národnostné trenice a mor. Banská Bystrica však zažiari, keď tu roku 1620 na zasadnutí uhorského snemu zvolia Gabriela Bethlena za uhorského kráľa.

Rozmach školstva a kultúry

V 19. storočí sa mesto stalo jedným z centier slovenského národného života, školstva a kultúry. Na katolíckom gymnáziu vyučovali slovenskí a českí profesori. Pôsobilo tu mnoho významných osobností. V meste sa dobre darilo divadlu a hudobnému umeniu.

Povstanie Slovákov

Počas 2. svetovej vojny sa Banská Bystrica a okolité obce stali centrom protifašistického odboja. Dňa 29. augusta 1944 sa pod velením podplukovníka Jána Goliana uskutočnil protifašistický prevrat a začalo sa Slovenské národné povstanie. Na druhý deň sa z mesta ozval Slobodný slovenský vysielač. Mesto oslobodili 26. marca 1945 vojská sovietskej a rumunskej armády.

Štrnganie kľúčov

Pred pár dňami sme si pripomenuli 26. výročie Nežnej revolúcie. S tou bol spojený aj dvojhodinový generálny štrajk, ktorý sa uskutočnil 27. novembra 1989 v celom Československu a ktorý potvrdil vôľu občanov skoncovať s vládou jednej strany. Generálny štrajk na podporu spravodlivých požiadaviek vysokoškolákov a občianskych iniciatív vypukol aj v Banskej Bystrici. Masového mítingu na Námestí SNP sa zúčastnili tisíce ľudí. V centre mesta bolo vidno desiatky zástav a transparentov s nápismi oslavujúcimi slobodu ako napríklad „Jednota ľudu zvíťazila, vitaj sloboda!“.

Centrum vysokoškolského vzdelávania

Založením Univerzity Mateja Bela 1. júla 1992 sa Banská Bystrica stala jedným z centier vysokoškolského vzdelávania na Slovensku. O to smutnejšia je správa, že koncom leta akreditačná komisia odporučila zaradiť UMB v Banskej Bystrici medzi vysoké školy, ktoré nie sú začlenené medzi univerzitné vysoké školy .

Čítajte tiež:

Počúvate pesničku a zrazu spomínajú naše mesto: 5 songov, v ktorých sa Bystrica nedá prepočuť

Atmosféra najkrajších sviatkov sa krásne vystupňuje: PREHĽAD najväčších vianočných lákadiel v Bystrici

Zdroj: Poznaj svoje mesto – Banská Bystrica / dnes24

Dobové zábery vs. súčasnosť. Ako vyzerajú známe miesta v Bystrici?
5
Galéria
Zdroj: Stredoslovenské múzeum/Dnes24
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM