Jakub Forgács Rôzne

Keď sa Bystrica v novembri 89 vzbúrila režimu: Generálny štrajk na námestí zachytený na dobových fotografiách

Tisícky ľudí na námestí so spoločným cieľom... Ukázať svoju silu v boji za demokraciu a slobodu. Tak to pred 30 rokmi vyzeralo aj na bystrickom Námestí SNP, kde ľudia vyjadrili nesúhlas s vládou jednej strany. Pozrite si dobové fotky.

Ilustračný obrázok k článku Keď sa Bystrica v novembri 89 vzbúrila režimu: Generálny štrajk na námestí zachytený na dobových fotografiách
9
Galéria

Pripomíname si 30. výročie Nežnej revolúcie. S tou bol spojený aj dvojhodinový generálny štrajk, ktorý sa uskutočnil 27. novembra 1989 v celom Československu a ktorý potvrdil vôľu občanov skoncovať s vládou jednej strany.

Generálny štrajk na podporu spravodlivých požiadaviek vysokoškolákov a občianskych iniciatív vypukol aj v Banskej Bystrici. Masového mítingu na Námestí SNP sa zúčastnili tisíce ľudí. V centre mesta bolo vidno desiatky zástav a transparentov s nápismi oslavujúcimi slobodu ako napríklad „Jednota ľudu zvíťazila, vitaj sloboda!“.

Dôkazy o obrovskej podpore Generálneho štrajku v Banskej Bystrici nájdeme aj v archívoch ŠtB.

„Generálny štrajk prebehol vo všetkých okresných mestách a priemyselných strediskách stredoslovenského kraja. Zúčastnili sa ho osoby zo všetkých spoločenských vrstiev, z prevažnej väčšiny organizácií a inštitúcií. Najväčšie zhromaždenia štrajkujúcich na verejných priestranstvách boli v Banskej Bystrici (15 000) a Žilina (cca 20 000 účastní­kov),“ píše sa v dennej situačnej správe ŠtB z 27. novembra 1989.

Teraz máte jedinečnú šancu, pozrieť si archívne zábery bystrického Generálneho štrajku v našej fotogalérii!

Titulná foto: Viliam Béreš

Generálny štrajk na banskobystrickom Námesti SNP v novembri 1989
9
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie