ŠETRNÁ operácia uľaví od silných bolestí: Pacientom prináša hneď niekoľko VÝHOD
Degeneratívne ochorenia chrbtice postihujú čoraz mladších ľudí, preto aj spoločenský dopyt a potreba ultraminiinvazívnych výkonov narastá.
Viacero výhod
„Pacientke sme cez jednocentimetrový rez zaviedli priamo k postihnutej platničke endoskop vybavený svetlom, pracovným kanálom a preplachovaním. Pomocou kamerového systému sme náš postup sledovali na obrazovke,“ vysvetlil operatér MUDr. Tadeáš Suchý.
„Hlavné výhody pre pacienta spočívajú v miniinvazivite výkonu. Menším rezom a endoskopickým prístupom ušetríme okolité svaly vedúce popri chrbtici. Rovnako vieme precíznejšie ošetriť poškodenú platničku. Znižuje sa riziko pooperačných komplikácii, rana sa rýchlejšie hojí a nevznikajú zrasty. Čo pacienti ocenia je, že môžu ísť už po 24 hodinách od operácie domov, pričom dĺžka hospitalizácie po mikroskopickej operácií býva až 6 dní. Rýchlejšia je aj rehabilitácia, mobilita a návrat do zamestnania,“ opísal MUDr. Ján Šulaj, PhD., prednosta kliniky.
Problém aj u mladých
Počiatočné skúsenosti neurochirugovia kliniky získavali u výrobcu v nemeckom Knittlingene a pri prvých operáciách im pomáhali kolegovia z nemocnice v Nových Zámkoch. „Degeneratívne ochorenia chrbtice pribúdajú u mladých ľudí. Dnes bežne operujú už 35 – 40 ročných pacientov. Endoskopické operácie chrbtice sú trendom, ktorý má potenciál stať sa postupne štandardnou operačnou metodikou,“ dodala Maťašeje.
Prístroj nemocnica obstarala za 794 520,00 eur s DPH. Financuje ho z vlastných zdrojov formou splátok.
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.