Správy

Vo Zvolene sú DESIATKY ľudí bez domova: Do OHREVNE sa NEDOSTANÚ, kde môžu prežiť noci?

Pre ľudí bez domova aj tento rok pripravia vianočné i silvestrovské posedenie. Kde si ho môžu užiť?

Ilustračný obrázok k článku Vo Zvolene sú DESIATKY ľudí bez domova: Do OHREVNE sa NEDOSTANÚ, kde môžu prežiť noci?
Zdroj: TASR/AP

Ľudia bez domova vo Zvolene môžu počas zimy na nocovanie využiť útulok. Zvyčajne je pre nich k dispozícii aj ohrevný priestor, ten je však v súčasnosti mimo prevádzky. TASR to potvrdil hovorca mesta Martin Svatuška s tým, že mestská polícia momentálne vo Zvolene eviduje 30 ľudí bez domova.

Problém v ohrevni

Na noc slúži útulok Nádej, ktorého kapacita je 22 miest a v súčasnosti je podľa hovorcu plne obsadený. Platba je jedno euro na noc a ubytovaní sú povinní dodržiavať prevádzkový poriadok. „Zmluvu uzatvárajú vždy na jeden mesiac, následne je možné predĺžiť ju,“ poznamenal. Dodal, že v útulku aj tento rok pre jeho obyvateľov pripravia vianočné i silvestrovské posedenie. „Ohrevný priestor má momentálne závažný problém na vykurovacom zariadení, ktorý je nutné odstrániť,“ reagoval. V štandardnom režime však funguje výhradne v zimnom období, k dispozícii je od 17.00 hod. podvečer do 7.00 hod. ráno a jej kapacita je desať osôb.

Ako ďalej hovorca uviedol, zvolenskí ľudia bez domova zvyčajne nachádzajú pomoc v komunitnom centre. „Jeho zamestnanci im napríklad poskytujú základné sociálne poradenstvo,“ objasnil. Je to napríklad usmernenie, na koho sa môžu obrátiť v prípade riešenia záležitostí, čo sa týka sociálnych dávok. Pomoc a informácie dostanú aj z ďalších oblastí. „V priestoroch centra funguje aj stredisko osobnej hygieny, kde sa môžu osprchovať za maximálnu cenu jedno euro,“ spresnil.

Oblečenie pre núdznych

V prípade potreby oblečenia pre ľudí bez domova, prípadne ďalšie slabšie sociálne skupiny, ich nasmerujú na občianske združenie Srdce na dlani pod Pustým hradom. To organizuje zbierky šatstva a vedie ho Elena Zimová. „Mesto pomáha občianskemu združeniu napríklad aj s distribúciou vianočných balíčkov pre ľudí bez domova, ale aj osamelých seniorov s nízkym príjmom,“ priblížil. Tento rok takto podľa jeho slov spoločne pomôžu 30 zvolenským domácnostiam s nízkym príjmom.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne správy

Video: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM