Krimi

Policajt pri STREĽBE na auto usmrtil mladíka: Krajský súd rozhodol, aký dostal TREST?

Incident sa odohral v júni 2017, v unikajúcom vozidle sedeli štyri osoby. Policajná hliadka chcela vodiča zastaviť a skontrolovať.

Ilustračný obrázok k článku Policajt pri STREĽBE na auto usmrtil mladíka: Krajský súd rozhodol, aký dostal TREST?
Zdroj: www.pexels.com

Policajt Vladimír Nemčok, ktorý v roku 2017 v okrese Žarnovica strieľal na unikajúce auto a zomrel pri tom 17-ročný chlapec, neuspel s odvolaním voči rozsudku Okresného súdu (OS) Žiar nad Hronom. Ten ho v roku 2022 uznal za vinného z prečinu usmrtenia a uložil mu trest odňatia slobody v trvaní dvoch rokov s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu tri roky. Krajský súd (KS) v Banskej Bystrici tento verdikt v stredu potvrdil. Rozsudok je právoplatný. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa KS Nina Uhrovičová.

Ostáva policajtom

Odvolací súd zároveň zamietol odvolanie prokurátora, ktorý žiadal pre policajta zákaz činnosti. Naďalej tak môže pôsobiť v Policajnom zbore, keďže nespáchal úmyselný trestný čin.

Incident sa odohral v júni 2017, v unikajúcom vozidle sedeli štyri osoby. Policajná hliadka chcela vodiča zastaviť a skontrolovať. Keď nezastavil na policajné znamenia, policajti použili niekoľko varovných výstrelov do vzduchu. Keďže vodič nereagoval, použili varovný výstrel na auto. Unikajúce vozidlo následne havarovalo neďaleko obce Hronský Beňadik v časti Psiare. Jeden z pasažierov, 17-ročný Tomáš, sediaci na zadnom sedadle, utrpel pri streľbe zranenie. Policajti privolali rýchlu zdravotnú pomoc, pričom až do príchodu jej posádky sa snažili mladého muža oživovať. Ten však na mieste zraneniu podľahol.

Vinný vodič

Vodiča unikajúceho auta OS Žiar nad Hronom v júni 2018 uznal za vinného zo zločinu útoku na verejného činiteľa a pre prečin marenia výkonu úradného rozhodnutia a vymeral mu nepodmienečný trest odňatia slobody v trvaní šiestich rokov a šiestich mesiacov.

Policajt, ktorý na vozidlo strieľal, sa už počas procesu s vodičom vyjadril, že použitie zbrane ako jeden z donucovacích prostriedkov na zastavenie motorového vozidla mu prikazuje zákon o Policajnom zbore.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne správy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM