Kristína Kožiaková Rôzne

Nová cyklocesta spája tri regióny. Podporí rozvoj cestovného ruchu aj na Horehroní

Nadšenci cyklistiky sa dočkali novinky, ktorú zaiste ocenia. Cyklotrasa, ktorá pribudla a prepojí Horehronie a priľahlé regióny, však nebude pre verejnosť otvorená nonstop. Prečo?

Ilustračný obrázok k článku Nová cyklocesta spája tri regióny. Podporí rozvoj cestovného ruchu aj na Horehroní
Zdroj: TASR

Cyklocesta Plačkova – Svetlá, ktorú otvorili neďaleko horského priechodu Zbojská, spája Gemer a Malohont s Horehroním. Umožňuje cyklistom nový bezpečný spôsob prepravy medzi regiónmi. Podľa slov primátora Tisovca Petra Mináča, ktorý bol iniciátorom zriadenia cyklotrasy, bude nová spojnica podporou ďalšieho rozvoja cestovného ruchu v celej oblasti.

Tlak na zlepšovanie služieb

„Z roka na rok k nám prichádza viac návštevníkov, hlavne po oživení premávky zubačky, teda parného vlaku na trati Tisovec – Zbojská, ktorú v minulom roku navštívilo viac ako 2600 turistov. Cyklocesta je preto ďalšou možnosťou pre návštevníkov, ktorí fandia tomuto športu. Určite vyvolá aj tlak na zlepšovanie služieb nielen v Tisovci, ale tiež v okolí, napríklad v Pohronskej Polhore, Michalovej, až po Brezno,“ uviedol primátor s tým, že o zriadení cyklocesty uvažovali spolu s príslušnými odštepnými závodmi Lesov SR a predstaviteľmi miestnych samospráv už v minulých rokoch.

Cesta cez Plačkovu dolinu a Svetlú mala pôvodne nespevnený povrch a slúžila len pre účely lesného hospodárstva. Pri rekonštrukcii Masarykovej cesty vo vedľajšom sedle Zbojská, ktorá prebiehala v rokoch 2013 až 2015, však bola využívaná ako obchádzková trasa a vďaka tomu aj vyasfaltovaná.

„Stále však zostáva predovšetkým lesnou cestou, a preto nebude vždy otvorená pre verejnosť. Pokiaľ sa bude v okolí vykonávať manipulácia a odvoz drevnej hmoty, budeme ju musieť z hľadiska bezpečnosti uzavrieť,“ informoval Peter Mixtaj, riaditeľ Odštepného závodu Lesov SR Rimavská Sobota. Dodal však, že počas víkendov a sviatkov takúto činnosť nevykonávajú, a preto bude cyklotrasa plne k dispozícii turistom. Otvorená by mala byť aj počas väčšiny pracovných dní v roku.

Šesť kilometrov

„O uzavretí cesty budú návštevníci informovaní priamo na vstupnej tabuli cyklocesty. V predstihu sa o ňom dozvedia aj na internetovej stránke Lesov SR, a tiež na stránkach Slovenského cykloklubu,“ dodal riaditeľ.

Nová cyklotrasa sa začína pri štátnej ceste I/72 v lokalite pod Dielom, obchádza sedlo Zbojská a končí sa pri hlavnej ceste pred obcou Pohronská Polhora. Meria približne šesť kilometrov a je z nej možné odbočiť aj na už existujúcu cyklodráhu Pohronská Polhora – sedlo Chlípavica – Dobroč.

Križuje tiež turistickú trasu Rudná magistrála a v jej tesnej blízkosti sa nachádza Národný park Muránska planina a Veporské vrchy.

Môže vás zaujímať:

Nová atrakcia sa stane už čoskoro realitou: Prvá vyhliadková veža na Horehroní!

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM