Jakub Forgács Správy

Donáška liekov aj potravín: Krásne gesto pre Bystričanov, ktorí potrebujú pomoc

Na zasadnutí krízového štábu sa nastavil režim a spolupráca doručovania liekov a nákupov potravín. Ako to bude fungovať a pre koho sú tieto služby určené?

Ilustračný obrázok k článku Donáška liekov aj potravín: Krásne gesto pre Bystričanov, ktorí potrebujú pomoc
31
Galéria
Zdroj: TASR

Mesto pripomína, že kontakty: osamelysenior@banskabystrica.sk a telefónne číslo 048/4330 777 sú určené len pre tých, ktorí majú 65 rokov a viac, sú slabí, imobilní, osamelí a sú odkázaní na pomoc druhých.

„Buď nás kontaktujú sami alebo na výzvu mesta reaguje okolie, susedia alebo ich rodinní príslušníci. Mesto Banská Bystrica na základe prijatých mailov a telefonátov doposiaľ zabezpečovalo distribúciu rúšok,“ píše hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková.

„Na dnešnom zasadnutí krízového štábu sa nastavil režim a spolupráca doručovania liekov a nákupov potravín. V prípade, že by mali obyvatelia podozrenie, že niekto sa snaží súčasnú situáciu zneužiť, je potrebné kontaktovať Mestskú políciu na čísle 159,“ uviedla hovorkyňa.

Pomoc seniorom s rozdávaním rúšok

  • Počas pondelka, 16. marca rozdali zamestnanci MsÚ bezplatne vyše sto rúšok osamelým, imobilným seniorom odkázaným na pomoc druhých. V utorok v distribúcii pokračujú v spolupráci s dobrovoľníkmi Červeného kríža, územný spolok Banská Bystrica.
  • Vyčlenení zamestnanci MsÚ, ako aj dobrovoľníci Červeného kríža sú riadne označení a vybavení ochrannými rúškami a rukavicami.

Donáška liekov – Cardiopharm Banská Bystrica

  • Fungovanie služby donášky liekov bude v koordinácii s mestom zabezpečovať lekáreň Cardiopharm Banská Bystrica. Personálne a technicky podajú pomocnú ruku aj dobrovoľníci Červeného kríža, územný spolok Banská Bystrica.
  • Ide o službu, ktorá bude zabezpečovať len donášku nevyhnutných liekov a nutričnej výživy, a nie donášku farmaceutických doplnkov. Zamestnanci lekárne vedia vyhodnotiť, do akej miery je potreba daného lieku akútna.
  • Mesto vyzýva ľudí, aby túto službu nezneužívali. Je určená len pre tých, ktorí majú problém s mobilitou, nemajú sa ako dostať do lekárne, majú 65 rokov a viac, pre ľudí v karanténe, zdravotne postihnutých a imobilných obyvateľov.
  • Mechanizmus: V prípade, že patríte do tejto skupiny ľudí, potrebujete lieky, no nemáte si ich ako vyzdvihnúť, kontaktujte telefonicky svojho obvodného lekára a požiadajte ho o vystavenie elektronického receptu. Lieky je potrebné objednávať telefonicky od 8:00 do 15:00 na t. č. 0918 918 199 (Cardiopharm Banská Bystrica). Lekáreň v spolupráci s mestom zabezpečí doručenie liekov do vašej domácnosti.

Rozvoz nákupu s potravinami

Ako ďalej uviedla Marhefková, po zasadnutí krízového štábu sa v spolupráci s Červeným krížom, územný spolok Banská Bystrica, Saleziánmi zo Sásovej a skautmi, nastavil aj postup spolupráce v súvislosti so zabezpečením nákupov potravín pre osamelých seniorov.

  • V Sásovej využijú služby Saleziánov. Postarajú sa o to, aby zabezpečili požiadavky nákupu potravín adresované zo Sásovej.
  • V ostatných mestských častiach pomôžu dobrovoľníci Červeného kríža, územný spolok Banská Bystrica.
  • Všetci dobrovoľníci, ktorí sa postarajú o rozvoz potravín na základe prijatých podnetov, budú viditeľne označení logom Červeného kríža. Zároveň budú vybavení ochrannými rúškami a rukavicami.
  • • Mechanizmus: Všetky požiadavky mesto Banská Bystrica spracuje každý pracovný deň medzi 9:00 a 14:00. Následne na druhý deň od prijatia požiadavky budú dobrovoľníci a zamestnanci mesta nákupy so základnými potravinami distribuovať tým, ktorí sú odkázaní na pomoc druhých.

Foto: ilustračné

Koronavírus na Slovensku
31
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM