Ivana Kováčiková Rôzne

Vlčie diery či Attonitas. 5 známych filmov, natáčaných v Bystrici a okolí

Bystrica je atraktívna pre filmárov, ktorí ju neraz využívajú pri vytváraní diel. Krásy prírodnej scenérie, ale aj starobylé stavby v okolí sme mohli vidieť už vo viacerých dielach. Spoznáte ich všetky?

Ilustračný obrázok k článku Vlčie diery či Attonitas. 5 známych filmov, natáčaných v Bystrici a okolí
10
Galéria

Okolie mesta pod Urpínom často využívajú režiséri, ktorí tu točia svoje hudobné klipy. Mladé kapely ako Rock Reunion, LDB band využili potenciál svojho mesta. Dokumentaristi tiež ocenili scenérie a vytvorili viacero zaujímavých diel. Tentokrát sme sa zamerali na rozsiahlejšie diela akými sú filmy a rozprávky natáčané v Bystrici a blízkom okolí.

Kaštieľ Radvanských

Debutové dielo Attonitas režiséra a scenáristu Jaroslava Mottla sa nakrúcala dvanásť dní v lete 2011, osem až dvanásť hodín denne, v opustenom kaštieli na sídlisku Radvaň v Banskej Bystrici. Priestory krásneho kaštieľa Radvanských zo 16. storočia využili filmári ako kulisy pre svoj horor. Attonitas je napínavý príbeh, pohrávajúci sa prvkami hororu, kriminálneho príbehu natočený, autentickými zábermi a je doplnený nečakanými zvratmi. Hlavnú úlohu si zahrala Gabriela Marcinková

Vodný hrad Hronsek

Československá rozprávka Johankino tajomstvo vznikla pod režijnou taktovkou Juraja Nvotu. Nakrúcalo sa na viacerých miestach, na Bojnickom a Zvolenskom zámku, vo Vodnom hrade Hronsek a v ďalších lokalitách v okolí Bystrice a Bratislavy v roku 2015. Johanku stvárňuje Dominika Zeleníková, v hlavných úlohách sa predstavilo množstvo známych slovenských aj českých hercov. V úlohe princeznej sa objavila speváčka a herečka Kristína, ktorá je aj interpretkou titulnej piesne k filmu.

Staré Hory

Vojnový film Vlčie diery Paľa Bielika vznikov v roku 1948 na motívy jeho vlastnej poviedky. Vo filme sú použité aj autentické zábery zo SNP. Po zatlačení SNP do hôr boli filmári zatknutí a uväznení, ale ešte predtým zakopali exponovaný filmový materiál na cintoríne v Ponikách. Časť filmového materiálu pochádza aj z oblasti Starých Hôr. Vlčie diery si v kinách pozreli vyše 4 milióny divákov, čím boli na dlhé obdobie najnavštevovanejším slovenským filmom všetkých čias. Hudbu k filmu napísal uznávaný hudobný skladateľ Ján Cikker. Vo filme Vlčie diery si zahrala plejáda vynikajúcich slovenských hercov ako Ladislav Chudík, Jozef Budský, František Dibarbora a Martin Ťapák.

Čierny Balog

Už pomaly kultový film Nevera po slovensky režiséra Juraja Jakubiska sa natáčal v roku 1980 v dedine Čierny Balog. Presnejšou lokáciou bola takzvaná Stará dolina a typické dedinské prostredie priamo v obci. Chata, na ktorej boli ženy ubytované, kedysi skutočne plnila svoj účel. Bola určená robotníkom na prespávanie, no v roku 2005 ju zrovnali so zemou. Aj keď snahy o jej zachovanie boli dosť intenzívne. Na pôvodnom mieste chaty dnes stojí altánok na opekanie a v bezprostrednej blízkosti je druhá chatka, žiaľ nie je v udržiavanom stave. Nevera po slovensky bola najprv nakrútená ako 3-dielny film. Až neskôr bola zostrihaná do jednej snímky. Vo filme o lesných robotníkoch si zahrali známi herci, Zuzana Kronerová, Viera Pavlíková, Milan Kiš a Václav Baur.

Druhým filmov natáčaným v dedine Čierny Balog je dráma Pokoj v duši z roku 2009. Ide o celovečerný hraný debutu režiséra Vladimíra Balka. Tvorcovia sa rozhodli aj pre odvážne kaskadérske scény. Vybrali sa na nakrúcanie do rómskej osady, aj na výstup na vrch Vepor. Natáčali dokonca z vrtuľníka. Štáb absolvoval aj niekoľkodňové náročné čakanie na pasúceho sa jeleňa. Nátačanie trvalo 45 dní a zúčastnilo sa ho 32 hercov a 650 komparzistov. Zo známych hereckých mien spomenieme Romana Luknára, Ľuba Romana a Helenu Krajčovičovú. Za premiérový víkend si ho do kín po celom Slovensku prišlo pozrieť neuveriteľných 20 464 divákov. Titulnú skladbu k filmu naspievala Jana Kirschner.

Čítajte tiež:

VIDEO: Klobúk dole. Film natáčaný blízko Bystrice zožal parádny úspech v USA!

Úchvatná živá reťaz či kľúčová bitka. 5 vecí, ktoré spojili Bystricu so Zvolenom

Miesta filmovačiek v Bystrici a okolí V OBRAZOCH
10
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie