Jakub Forgács Rôzne Správy

VIDEO a FOTO: Známe bystrické gymnázium slávi storočnicu: Toto ste o ňom možno ani netušili

Rovnako ako niekdajšia Československá republika i GASko v školskom roku 2018/2019 slávi storočnicu, a to od udelenia pomenovania po slovenskom štúrovskom básnikovi.

Ilustračný obrázok k článku VIDEO a FOTO: Známe bystrické gymnázium slávi storočnicu: Toto ste o ňom možno ani netušili
12
Galéria
Zdroj: TASR

Ak v meste pod Urpínom alebo v jeho okolí povie niekto „GAS“ či „GAS-ko“, každý vie, že hovorí o Gymnáziu Andreja Sládkoviča (GAS) v Banskej Bystrici. Rovnako ako niekdajšia Československá republika i táto škola v školskom roku 2018/2019 slávi storočnicu, a to od udelenia pomenovania po slovenskom štúrovskom básnikovi. Nielen v tom čase, ale dodnes sa vníma ako pocta pre mladých ľudí a osobnosti, ktoré sa na ňom kedysi snažili presadiť slovenčinu.

Podľa riaditeľky GAS Ivety Onuškovej, ak má priblížiť históriu školy a všetko, čo jej vzniku predchádzalo, musí siahnuť hlboko do bohatej histórie. Korene ich školy sa nachádzajú už v 17. storočí, keď vznikli jezuitské gymnáziá a v Banskej Bystrici práve to ich. Zažilo reformy panovníčky Márie Terézie cez nazvanie štátne maďarské kráľovské katolícke gymnázium až po udelenie pomenovania Gymnázium Andreja Sládkoviča. Úradne potvrdený vznik sa datuje rokom 1919.

Zdroj: Dnes24.sk

„V 19. storočí pôvodne jezuitské gymnázium posilnili osobnosti, ako napríklad Štefan Moyses, možno predtým ešte Matej Bel. No práve iniciatíva Moysesa urobila veľký pokrok pre pozíciu nášho predchodcu, lebo podporil myšlienku vyučovať v národnom jazyku a od roku 1850 sa na banskobystrickom jezuitskom gymnáziu, teda gymnáziu, ktorého priamym pokračovateľom sme my, začína vyučovať slovenčina. Až neskôr vznikli slovenské gymnáziá v Kláštore pod Znievom, Revúcej a Martine. Prvá bola Banská Bystrica,“ priblížila Onušková.

Nadišlo obdobie silnejúcich maďarizačných tendencií a aj napriek veľkej iniciatíve mnohých národovcov sa slovenčina dostala do úzadia. Našlo sa však mnoho odvážnych študentov, ktorí si pripomínali veľké osobnosti slovenských dejín. Jednou z nich bol aj Andrej Sládkovič, na hrob ktorého priniesli kvety.

„Táto udalosť sa zaznamenala a keď vznikla ČSR v roku 1918, zarezonovala. Robila sa školská reforma a rozhodlo sa, že štátne maďarské kráľovské katolícke gymnázium bude pomenované po slovenskom štúrovskom básnikovi,“ dodala Onušková.

Za sto rokov sa udiali viaceré zmeny i školské reformy. Po druhej svetovej vojne škola o svoje meno štúrovca prišla, keďže sa zmenila na jedenásťročnú strednú školu ako mnohé ďalšie. Neskôr bola strednou všeobecnovzde­lávacou školou a od roku 1970 gymnáziom bez mena sídliacim na Nábreží Duklianskych hrdinov. K pôvodnému názvu Gymnázium Andreja Sládkoviča sa opäť dostala až od roku 1993, čo nič nemení na oslavách jej storočnice.

Pozrite si v priloženej fotogalérii zábery z Gymnázia Andreja Sládkoviča!

V OBRAZOCH: Gymnázium Andreja Sládkoviča v Banskej Bystrici
12
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM