Veľký ROZHOVOR s kandidátmi na bystrického primátora: Aké majú PRIORITY a čo chcú ZMENIŤ?
O post primátora Banskej Bystrice sa v októbrových komunálnych voľbách uchádzajú šiesti kandidáti. Všetkým boli položené rovnaké otázky. Ako odpovedali?
Akým problémom mesto čelí, aké výzvy ho čakajú a ako na ne chcete reflektovať?
Ján Nosko: „Globálnou výzvou, ktorá sa týka aj nás, je energetická kríza. Chceme jej efektívne čeliť a intenzívne vnímame potreby modernej doby. Preto budeme v nasledujúcich rokoch inštalovať fotovoltické panely na mestských objektoch s cieľom budovať fotovoltické elektrárne. Využívanie zelenej solárnej energie bude nevyhnutné. Nadviazať chceme na systematickú prácu a realizáciu opatrení z uplynulých rokov, keď sme zlepšovali energetickú hospodárnosť mestských budov, regulovali vykurovanie a menili okná na školách i škôlkach, čím sme minimalizovali úniky tepla. Zelené riešenia patria medzi mestské priority. Ide o revitalizáciu verejných priestranstiev v projekte Zelené sídliská, ktorý je zameraný na zavádzanie opatrení v súvislosti so zmenou klímy, ale aj komplexnú rekonštrukciu verejného osvetlenia. Podľa aktuálneho hodnotenia Transparency International obsadila Banská Bystrica v otvorenosti a transparentnosti šiestu priečku medzi slovenskými mestami. Medzi krajskými mestami sa aktuálne nachádza na prvom mieste. Prispel k tomu aj fakt, že sme sa ako samospráva prihlásili v roku 2020 k Iniciatíve pre otvorené vládnutie. Naďalej chceme skvalitňovať participáciu a komunikáciu s obyvateľmi a rozvíjať elektronizáciu mestského úradu.“
Diana Javorčíková: „Veľkých výziev je viac. Demografická kríza, keď sa naše mesto rýchlo vyľudňuje a starne, klimatická zmena, na ktoré musíme reagovať, kríza energetická aj bezpečnostná, kde musíme efektívne konať v súčinnosti so štátom. Je pre mňa neakceptovateľné, že naše mesto nemá víziu, nemá stratégiu a vlastne nevie, kam chce kráčať. Preto sa prijímajú ad hoc riešenia a väčšina aktivít sa už dlhé roky sústredí len na volebný rok. Nekoncepčne a nesystematicky. Mám jasný plán, ako veci meniť a ukončiť éru prešľapovania na mieste. Obzvlášť, keď vidíme, ako sa rozvíjajú aj oveľa menšie mestá v okolí. Vidím Banskú Bystricu o desať rokov ako vyspelé, sebavedomé a žiadané mesto. Miesto, kde chce žiť a pracovať stále viac mladých ľudí a rodín. Len tak bude mať budúcnosť.“
Anton Minárik: „Stojíme pred náročným obdobím pre spory v koalícii, neistotu schválenia rozpočtu, energetickú krízu a infláciu. Všetky mestá a obce sa musia spojiť a spoločne zatlačiť na vládu. Nemôžeme fungovať v takejto finančnej nestabilite a nemôžeme obmedzovať poskytované služby občanom. Čo sa týka energetickej krízy, v tejto dobe vláda zatiaľ nepriniesla žiadne reálne riešenia a keďže musí šetriť občan, musí šetriť aj mesto. Preto ako primátor by som okamžite zaviedol úsporné opatrenia. V podobe namontovania nízkoenergetických zariadení, ako sú LED svietidlá a termohlavice, do všetkých mestských budov, materských škôl, základných škôl. Tu vieme ušetriť okamžite spotrebu energií. Ale najväčšia spotreba je pri mestskom osvetlení. V roku 2021 bolo investovaných 1,9 milióna eur do verejného osvetlenia a tu som si nevšimol výraznú zmenu. Treba namontovať solárne LED svietidlá, a tým začať šetriť elektrickú energiu. V neposlednom rade by som začal riešiť projekty na zavádzanie fotovoltických panelov na mestských budovách, aby sme v budúcnosti zvýšili energetickú samostatnosť týchto budov.“
Daniel Karas: „Mesto sa vyľudňuje a pomaly nám tu nebude mať kto po pekných cestách chodiť. Chýba nám investor a s ním aj dobre platená práca pre našich obyvateľov.“
Peter Podhorský: „Problém mesta som stručne zhrnul pri predošlej otázke. Recept na ich riešenie podľa mňa spočíva v efektívnom vynakladaní mestských zdrojov. Skutočne nie je potrebné realizovať každý jeden nápad, s ktorým príde nejaká odtrhnutá mimovládka. Naopak, treba začať riešiť problémy, ktoré komplikujú každodenný život Bystričanov. Okrem spomínaných problémov s parkovaním sú to pribúdajúce ranné zápchy na cestách a problémy s bezdomovcami pred obchodnými centrami a železničnou stanicou. Okrem toho mesto bude musieť nájsť spôsob, ako vybraným skupinám obyvateľov, najmä dôchodcom, pomôže s obrovským nárastom účtov za teplo a energie. Podľa môjho názoru práve to je totiž úlohou samosprávy. Pomáhať svojim obyvateľom vtedy, keď to najviac potrebujú.“
Jozef Sásik: „Akým spôsobom boli vykonané protipovodňové opatrenia v meste Banská Bystrica, je katastrofou. Mesto v roku 1974 nebolo vytopené priamo tečúcou vodou v koryte Hrona, ale cez odvodňovacie kanály na princípe spojených nádob. Mesto sa doposiaľ nevyrovnalo s problémom, že sídliská boli postavené v období totalitnej červenej hrôzovlády na ukradnutých pozemkoch. Nečerpanie eurofondov pre neschopnosť vedenia mesta Banská Bystrica. Vedenie mesta zaujímajú cesty všade inde, len v Banskej Bystrici sa nejako nenašli. Parkovanie v Banskej Bystrici nemá vo svete obdoby. Geniálny nápad vyhradzovať tabuľkami spoplatnené miesto z verejného priestoru mesta. Primátor a mestské zastupiteľstvo nie sú vlastníkmi verejných priestorov, tieto sú majetkom všetkých obyvateľov mesta Banská Bystrica, a preto primátor a poslanci mesta Banská Bystrica nemajú právo ich prenajímať tretím osobám. Verejný priestor slúži všetkým obyvateľom mesta. Hušták v roku 1973 súdruhovia zbúrali, vraj s cieľom spriechodnenia mesta Banská Bystrica doprave. No to, čo za posledné roky s Huštákom spravilo vedenie mesta, nemá obdoby. Najväčším zamestnávateľom v Banskej Bystrici je Univerzita Mateja Bela a Rooseveltova nemocnica. No to je spotreba, nie prvovýroba. Nemožno ešte nespomenúť geniálnu drobnochovateľskú činnosť mesta Banská Bystrica. Za rok na jedného psa dostane držiteľ 100 vreciek na exkrementy. Ale rok má 365 dní, čo s ostatnými dňami? Mesto Banská Bystrica doviedli socialisti a liberáli do takého stavu, že nebudem sa ani čudovať, keď niekde začne horieť budova a sa požiarnici najprv opýtajú, že koľko zaplatí majiteľ horiacej budovy za uhasenie požiaru. Alebo toto je už donebavolajúce, manželka primátora je exekútorkou pre pohľadávky mesta Banská Bystrica. Všetko hodnotné, čo mesto má, sa predáva a výsledkom sú jamy.“
Na nasledujúcej strane sa dočítate aj to, aké sú priority programu kandidátov, čo chcú v meste zmeniť, akým oblastiam sa prioritne štyri roky venovať, prípadne na čo nadviazať.