Veľký ROZHOVOR s kandidátmi na bystrického primátora: Aké majú PRIORITY a čo chcú ZMENIŤ?
O post primátora Banskej Bystrice sa v októbrových komunálnych voľbách uchádzajú šiesti kandidáti. Všetkým boli položené rovnaké otázky. Ako odpovedali?
V akom stave sa podľa vás nachádza mesto, aké najväčšie pozitíva i negatíva v ňom aktuálne vnímate?
Ján Nosko: „Uplynulé volebné obdobie bolo iné ako to predchádzajúce. Okrem bežných pracovných povinností sme sa museli vysporiadať s pandémiou a humanitárnou krízou spôsobenou vojnou na Ukrajine. Za posledné roky sme viackrát čelili aj prírodným živlom – veternej smršti, intenzívnym dažďom, ako aj hroziacim povodniam. Napriek tomu máme za sebou desiatky konkrétnych výsledkov a zrealizovaných projektov. Náš cieľ je jasný – moderné, príťažlivé, bezpečné, komunikujúce a inovatívne mesto reagujúce na zmenu klímy, ktoré svoj rozvoj stavia na efektívnom hospodárení a udržateľných financiách. Ambiciózny a zároveň konkrétny plán obsahuje rozsiahly zásobník projektov a investičných zámerov, ktoré sú vo vysokom štádiu rozpracovanosti.“
Diana Javorčíková: „Za osem rokov súčasného vedenia hovoria fakty. Banská Bystrica starne, mladí odchádzajú žiť do iných miest, neprichádzajú sem žiadni investori, turisti nás zďaleka obchádzajú. Toto sú ukazovatele, ktoré pri všetkej úcte k súčasnému vedeniu sú veľmi vážne. Žiaľ, počuli sme o nich už aj v predvolebných debatách pred štyrmi, dokonca ôsmimi rokmi, a dodnes sa nenašlo riešenie. Tieto fakty sú podľa môjho názoru vyjadrením osemročnej nekoncepčnej, nesystematickej práce bez vízie pre toto mesto a jeho obyvateľov. My vôbec nemyslíme na budúcnosť. Prijímame riešenia ad hoc, bez plánu, systému a bez ohľadu na dlhodobé dosahy. Svedčia o tom veľké projekty za veľké peniaze, ktorých výsledky sú, žiaľ, lacné. Vyasfaltované ulice bez pridanej hodnoty financované úverom, ktorý budú splácať naše deti, sú premrhanou príležitosťou. Absolvovali sme stovky rozhovorov a zaujímalo nás, ako sa obyvateľom v jednotlivých častiach mesta žije. Ich postrehy sú realistické a primerane kritické. Mestu podľa vyjadrení občanov viditeľne chýba jednotná identita, súdržnosť a často, žiaľ, aj čistota. Oceňujú krásu okolitej prírody, uvedomujú si však slabé využitie jej potenciálu na prosperitu. Vnímajú zanedbanú infraštruktúru, ktorá nevytvára vhodnú kontinuitu pre peších a cyklistov, ale aj nedostatočné prepojenie centra a okrajových častí verejnou dopravou. Obyvatelia bývalých samostatných obcí sa cítia mestom zabudnutí a využívaní len ako prispievatelia financií do mestského rozpočtu.“
Anton Minárik: "Pozitívne hodnotím, že mesto Banská Bystrica nekrachuje a fungujú základné veci, ale to je asi tak všetko. Súčasné vedenie mesta beriem skôr ako úradnícke. Chváli sa len rekonštrukciami a obnovou budov, ktoré sú tu už desiatky rokov. Žiadne nové budovy nepostavili. To ako by sa chválil poštár, že vám doniesol poštu, veď je to jeho práca. Určite by som pokračoval rekonštrukciami ciest a chodníkov. Naďalej by som spolupracoval s vyšším územným celkom na odkupe a rekonštrukcii domu kultúry. Som presvedčený, že krajské mesto potrebuje slušný kultúrny stánok.
Negatívne hlavne hodnotím predraženú zmluvu na mestskú hromadnú dopravu s najdrahším prepravným kilometrom na Slovensku, na niekoľko rokov v hodnote vyše 81 miliónov eur. Dezolátny stav chodníkov a ciest pred bytovými domami. Malý počet parkovacích miest na sídliskách. A hlavne v Banskej Bystrici chýbajú investori a investície, ktoré by vytvorili nové pracovné miesta."
Daniel Karas: „Banská Bystrica posledných osem rokov ekonomicky a hospodársky stagnuje. Vedenie mesta sa správa údržbársky, to dobré, cesty, chodníky, športoviská, je pekné mať, ale pre spokojných obyvateľov silného mesta to nestačí.“
Peter Podhorský: „Napriek tomu, že príjmová časť rozpočtu mesta Banská Bystrica už niekoľko rokov kontinuálne stúpa, Bystričania nevidia nejaký radikálnejší posun k lepšiemu. Mesto dostáva milióny navyše, no Bystričania to necítia. Áno, investuje sa do niektorých vybraných problémov, ale prevažne v centre a v Radvani. Najväčšie mestské sídlisko Sásová, ale aj Uhlisko, Sídlisko a Fončorda zostávajú mimo akýkoľvek systematický záujem vedenia mesta. Parkovacia politika je, najmä v Sásovej, doslova pred kolapsom. Primátor Nosko nedokázal vyriešiť rozostavané a na ruiny obrátené parkovisko pred mestským úradom. A čo je najsmutnejšie, všetci mestskí páni ustupujú záujmom developerov na úkor zelenej Bystrice. Každoročne miznú stromy, celé háje, zelené ostrovčeky, a to len preto, že nejaký developer alebo oligarcha príde s plánom, ako na tom mieste urobiť dobrý biznis. Bystrica tak za posledné roky výrazne zmenila tvár. Ubudlo zelene, pribudlo betónu, ocele a skla. Toto všetko sú pre mňa výzvy, pretože tak ako moji voliči, ani ja nechcem Bystricu chladnú a betónovú. Aby som však len nekritizoval. Za pozitívum pokladám sfunkčnenie cyklohliadok mestskej polície. Žiaľ, po štyroch rokoch je to trošku málo na to, aby som mohol primátora Noska pochváliť. Aj preto musím kandidovať.“
Jozef Sásik: „Mesto Banská Bystrica sa nachádza v katastrofálnom stave. Ani tatársky vpád v roku 1241, ani rabovanie turzovsko-fugerovskej zločineckej skupiny v 15. až 16. storočí nepriviedli mesto do takého katastrofálneho stavu, ako šafárenie socialistov a liberálov od 29. augusta 1944 po súčasnosť. V Banskej Bystrici zhumpľovali 14 veľkých výrobných podnikov. V Banskej Bystrici nebol v minulosti ani jeden nezamestnaný. Pozitívum je, že vôbec ešte mesto Banská Bystrica stojí. Keď sme robili voľby v roku 1990, bolo zapísaných do zoznamu oprávnených voličov 126-tisíc občanov mesta Banská Bystrica. Pre spojené voľby 2022 je zapísaných do zoznamu oprávnených voličov len 73-tisíc občanov mesta Banská Bystrica. Kde je tých 53-tisíc občanov? To jasne dokazuje, ako sa v Banskej Bystrici žije. Keby sme si ako skupina sadli za stôl a špekulovali, ako zhumpľovať Banskú Bystricu, tak to nevymyslíme. Skutočne na zhubnú činnosť socialistov a liberálov nemáme.“
Na nasledujúcej strane sa dočítate aj to, akým problémom mesto podľa kandidátov čelí, aké výzvy ho čakajú a ako na ne chcú reflektovať?