Jakub Forgács Komunálne voľby

ROZHOVOR s kandidátmi na predsedu BBSK: Ako odpovedali na 5 zásadných otázok?

O post predsedu BBSK sa v októbrových komunálnych voľbách uchádzajú ôsmi kandidáti. Prečo sa rozhodli kandidovať a aké sú ich priority?

Ilustračný obrázok k článku ROZHOVOR s kandidátmi na predsedu BBSK: Ako odpovedali na 5 zásadných otázok?
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Aké sú priority vášho programu, čo chcete v kraji zmeniť, akým oblastiam sa prioritne štyri roky venovať, prípadne na čo nadviazať?

Ondrej Lunter: Mám šesť prioritných oblastí, v stručnosti ich vystihuje moje krédo: aby veci fungovali. Cesty a doprava. Ide o dokončenie rekonštrukcií ciest v správe kraja, ale aj zlepšenie verejnej dopravy na základe nových vysúťažených zmlúv s autodopravcami. Moderný transparentný a inovatívny kraj. To je záväzok udržať transparentnosť vedenia župy, ktorá bola v roku 2020 ocenená druhým najvyšším miestom spomedzi žúp, ale aj digitalizácia či administratívna pomoc obciam pri získavaní eurofondov, ktorá sa osvedčila. Vzdelanie, práca, prosperita. Môj program nadväzuje na štvornásobný objem peňazí investovaných do kvalitnejšieho vzdelávania. Mám nových osem záväzkov, medzi nimi rekonštrukcie 13 stredných škôl či zriadenie priemyselných klastrov, partnerstiev firiem s našimi školami, výskumnými pracoviskami, samosprávami a Úradom BBSK. Rozbehli sme tiež podporu domácich výrobcov tým, že naše zariadenia začali nakupovať regionálnu produkciu, toto sa musí stať silným programom aj do budúcnosti. Sociálne veci. Máme reálny projekt, ako zvýšiť pokrytie sociálnej starostlivosti z 28 na viac ako 50 percent územia a pokryť potreby ďalších 30.000 seniorov. Zdravotníctvo. Tu sme znovu lídrami a zatiaľ suplujeme to, čo je úloha a povinnosť štátu a poisťovní. Rozbehli sme multimiliónový motivačný program zakladania ambulancií tam, kde najviac chýbajú. Viacero ambulancií sme už založili a teraz registrujeme nový záujem. Zaväzujem sa tiež dotiahnuť projekty výstavby a rekonštrukcie nemocníc v Rimavskej Sobote a Žiari nad Hronom. Cestovný ruch, voľný čas a šport. Pred pandémiou sa nám podarilo zdvojnásobiť počet návštevníkov kraja, a v tomto trende budem pokračovať. Chceme tiež vrátiť mestu Banská Bystrica multifunkčné centrum Dom kultúry.

Adrian Polóny: Prioritou je naštartovať projekty, ktoré prinesú skutočnú zmenu do kraja. Ide o projekty v oblasti dopravy, cestovného ruchu a sociálnych služieb. Na rozdiel od iných nebudem hľadať výhovorky, po štyroch rokoch ľudia uvidia zásadné zmeny nielen v cestnej infraštruktúre.

Miroslav Suja: Jedna z mojich priorít je zvýšiť životnú úroveň obyvateľov južných okresov kraja. Dlhodobú nezamestnanosť vytvárajú v týchto lokalitách prevažne rómske komunity, ktoré stratili akýkoľvek návyk pracovať a vytvárať hodnoty v regióne. Ďalším problémom kraja je odlev mladých ľudí, ktorí odchádzajú za prácou do zahraničia alebo do iných regiónov. Zo svojich príjmov v týchto južných lokalitách totiž nedokážu uživiť svoje rodiny. Odlev mladých ľudí spôsobuje nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Kraj musí zabezpečiť, aby mladí ľudia neodchádzali. BBSK musí vytvoriť také podmienky pre potenciálnych investorov, aby ich prilákal rozvíjať svoje aktivity i v týchto oblastiach. Dokázali by z toho ťažiť nielen investori, ale v prvom rade obyvatelia kraja. Tiež je pre nás veľmi dôležitý rozvoj domáceho cestovného ruchu a podpora lokálnych výrobcov a poskytovateľov služieb. Celý život som žil v Banskobystrickom kraji a musím povedať, že je to jeden z najkrajších krajov na Slovensku.

Rudolf Huliak: Mojou prioritou je podporovať predaj z dvora, podporiť farmárov a drobných poľnohospodárov. Zariadenia kraja by mali kupovať potraviny od našich lokálnych producentov. Založíme centrá voľného času, poskytneme pomoc matkám a rodinám v núdzi a vytvoríme ubytovacie kapacity pre naše, slovenské matky v núdzi. Chceme návrat k tradičnému školstvu, k duálnemu vyučovaniu zameranému na tradičné hodnoty slovenského národa. A každopádne zmierňovať dôsledky krízy a zdražovania.

Marek Kotleba: Chceme sa venovať každej jednej oblasti, ktorú má kraj na starosti. Všetkým oblastiam sa chceme venovať rovnomerne a naplno. Každá jedna oblasť si zaslúži svoju pozornosť. Desať bodov nášho programu je nasledovných. Za milióny z daní ľudí bude kraj slúžiť ľudom, nie oligarchom. Odstavíme škodlivé mimovládne organizácie od krajského rozpočtu. Zabezpečíme dostatok murárov, tesárov aj inštalatérov. Poskytneme autobusovú dopravu všetkým slušným ľuďom zadarmo. Spustíme opravy ciest s krajským podnikom, a to lacno a efektívne. Zastavíme liberálnu LGBT a covid propagandu na školách. Zabránime likvidácii okresných nemocníc. Zvýhodníme domácich výrobcov v krajských zariadeniach. Poskytneme plošné dotácie na kúrenie a energie. Ochránime slušných ľudí pred útokmi agresívnych asociálov.

Michal Albert: Položili ste najlepšie otázky, aké som doteraz v kampani v médiách videl. Idú k podstate vecí, čo je dôležité. Verím, že ľudia budú chcieť hlavne podstatu a nenechajú sa zatiahnuť do zástupných tém alebo ako Hlina hovorí, do dymových signálov. Priorita je každá z oblastí, v ktorej má kraj kompetenciu. No najvyššou musí byť to, čo sa ľudí každodenne dotýka. Lebo ľudia sa nenajedia z počtu ‚selfíčok‘ predsedu či podpredsedu kraja. Zmeniť chcem aj to, aby sme si začali hovoriť pravdu. Zmenšená propagácia kraja musí byť o podstate a pravde, nie o zástupných témach. Priority sú zdravotníctvo, domovy sociálnych služieb, cesty, práca, prioritou musia byť ľudia, nie drahé selfie z predražených projektov.

Maroš Čupka: Chcem, aby kraj sprostredkoval viac financií na praktické projekty, ktoré budú nástrojom k efektívnemu nakladaniu financií na vytváranie sebestačnosti kraja. Týka sa to vytvárania lokálnych trhov a sociálnych podnikov, ktorých cieľom je v regiónoch zabezpečiť obeh domácej produkcie. Kraj ako zriaďovateľ stredných škôl by mohol vytvárať podmienky na výučbu aj tradičných remesiel a výroby, ktoré by priamo nadväzovali na lokálnu produkciu. Ďalším je vytváranie dostupného nájomného bývania, kde by sme nevyužité priestory alebo celé objekty prestavali na byty. Prípadne by sme sa snažili získať aj nové nevyužívané objekty od obcí a miest. Bol by som rád, keby sme naštartovali projekt vlastného dopravného podniku. Ako príklad beriem Ústecký kraj v Českej republike, ktorý sa pustil do tohto projektu. Vďaka nemu kraj šetrí finančné prostriedky a dokáže flexibilnejšie zabezpečovať spoje.

Medzi ďalšie výzvy patrí zvyšovanie nárokov na starostlivosť o seniorov a ťažko zdravotne postihnutých. Potrebujeme vytvoriť koncepciu, ktorá zabezpečí základnú opatrovateľskú službu priamo v pohodlí ich domovov a bola by dostupná pre všetkých. Chcem tiež vytvoriť podmienky pre rozvoj agroturizmu, lokálnych poľnohospodárov a chovateľov prepojiť s reštauračnými a ubytovacími prevádzkami.

Jozef Sásik: V prvom rade sa musí spoločnosť začať budovať na kresťanskom, národnom a sociálnom princípe. Tento trojpilier chýba a výsledok je taký, aký je. Obnoviť späť ťažbu energetických surovín. Obnoviť domáci priemysel, lesnú a poľnohospodársku prvovýrobu. Navrátiť školstvu odborné vzdelanie. Nechajte sa prekvapiť. Nepovieme viac, pretože nám potom iné politické subjekty kradnú riešenia a prezentujú ich ako svoje. Potom stále žijú z našej hlavy.

Na nasledujúcej strane sa dočítate aj to, či uchádzači kandidujú ako jednotlivci alebo majú okolo seba tím spolupracovníkov a prečo tak postupujú.

Ďalšie aktuálne správy

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM