Jakub Forgács Komunálne voľby

ROZHOVOR s kandidátmi na predsedu BBSK: Ako odpovedali na 5 zásadných otázok?

O post predsedu BBSK sa v októbrových komunálnych voľbách uchádzajú ôsmi kandidáti. Prečo sa rozhodli kandidovať a aké sú ich priority?

Ilustračný obrázok k článku ROZHOVOR s kandidátmi na predsedu BBSK: Ako odpovedali na 5 zásadných otázok?
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

V akom stave sa podľa vás nachádza kraj, aké najväčšie pozitíva i negatíva v ňom aktuálne vnímate?

Ondrej Lunter: Ľudia chcú vidieť výsledky, takže za pozitívum považujem, že sa podarilo naštartovať silné programy, máme výsledky, vytvorili sme duch spolupráce a dali zmysel krajským kompetenciám. Na väčších i menších projektoch sme sa presvedčili, že spoločne dokážeme najviac. To je pozitívum, na ktorom sa dá stavať. Negatíva dnes vnímam skôr v tom, ako štát, teda centrálna vláda pristupuje k samosprávam. Neexistuje partnerská spolupráca, napriek tomu, že samosprávy počas uplynulých rokov a v dvoch kritických situáciách ukázali svoju schopnosť pružne reagovať a efektívne pracovať. Mám na mysli covidovú pandémiu, kedy štát prikázal, ale mestá a obce museli zabezpečiť niekoľkomesačné plošné testovanie. Alebo očkovanie, kedy spočiatku existovala len hmlistá alebo dokonca naivná predstava, ako rýchlo preočkovať státisíce ľudí. Boli sme to my v BBSK, kto predstavil koncept veľkokapacitných očkovacích centier. Ten sa stal nosnou celoštátnou infraštruktúrou. Rovnako samosprávy, popri dobrovoľníkoch, riešili vlnu utečencov pred vojnou z Ukrajiny skôr, než museli centrálne úrady aj verejne priznať, že situáciu na hraniciach a vo vnútrozemí podcenili. Samosprávy počas uplynulých rokov preukázali predvídavosť, schopnosť pomenovať problém, ale aj ponúknuť riešenie. Ukázali sme, že vieme pristúpiť k problémom a výzvam pružne a kreatívne. Teda ak je reč o negatívach, tak najväčšiu frustráciu spôsobuje, keď štát stále vníma samosprávy ako nejaké pridružené výroby. Keby boli viac rešpektované vládou, všetci spoločne by sme dokázali viac.

Adrian Polóny: Najväčším pozitívom kraja sú ľudia, ktorí v ňom žijú. Sú to ľudia čestní a pracovití. Negatívom je nedobudovaná cestná sieť, ktorá obmedzuje rozvoj najmä južnej časti kraja.

Miroslav Suja: Podľa môjho názoru Banskobystrický samosprávny kraj za posledných päť rokov stagnuje. Súčasnému vedeniu sa nepodarilo naplniť svoje programové ciele, ktoré vtedajší volební kandidáti deklarovali pred voľbami. Mrhanie verejnými financiami a rôzne prešľapy sú toho dôkazom. Súčasné vedenie kraja malo ako jeden z pilierov vznik pracovných miest v chudobných regiónoch, poďme sa teda spýtať ľudí, ako sa im žije. Myslím si, že hodnotenie súčasného stavu kraja môžeme nechať na voličov. Najlepšie vystavia známku súčasnému vedeniu, ktorého je súčasťou aj terajší kandidát na post predsedu BBSK Lunter mladší.

Rudolf Huliak: Banskobystrický kraj nie je po štvorročnom vládnutí Lunterovcov v dobrej kondícii. Táto rodina má na konte veľa manažérskych zlyhaní. Zlými rozhodnutiami prišiel kraj o veľké finančné prostriedky, napríklad po prehratom súdnom spore so SAD. Jedného dňa sa obyvatelia kraja zobudili a nemali sa ako dostať do práce. Lunterovci namiesto toho, aby pomáhali obyvateľom BBSK zmierniť dosahy zlého hospodárenia štátu a nezmyselných proticovidových opatrení, ešte pomáhali štátu s represáliami, proti vlastným občanom. Peniaze nevynakladali efektívne a na to, na čo by mali ísť. Aj dnes keď si otvoríte stránku BBSK, najprv na vás vykukne obrovský banner ukrajinskej zástavy. Kde sú priority Lunterovcov?

Marek Kotleba: Vedenie BBSK svojím nehospodárnym zaobchádzaním enormným spôsobom zadlžilo kraj aj napriek tomu, že mali o 150 miliónov eur väčší rozpočet ako predchádzajúce vedenie. Aj napriek miliónom, ktoré minuli, obyvatelia BBSK nepocítili sľubovanú zmenu. Vedenie BBSK financie využívalo na propagáciu osoby Ondreja Luntera, očkovania a vymyslených projektov, ktoré neboli nikdy zrealizované a ležia niekde v archíve. Musíme uznať, že Lunter čiastočne znížil nezamestnanosť v kraji, a to tým spôsobom, že v agentúrach, ktoré vytvoril, zamestnal svojich liberálnych priateľov, ktorých nikto nikdy na úrade nevidel. V Banskobystrickom kraji máme veľa šikovných ľudí, najmä v okresoch Brezno, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš a Lučenec. Sú však aj v ostatných okresoch a ešte nenašli dostatočné uplatnenie svojho talentu. Práve takýmto ľudom chcem pomôcť. A to beriem ako veľké pozitívum a výzvu v prípade môjho zvolenia.

Michal Albert: Kraj sa z hľadiska PR a propagácie nachádza v najlepšom stave na svete. Ale ako sa hovorí, z marketingu a propagácie sa ešte nikto nenajedol. Kraj má mnoho nedostatkov, mnohé oblasti sa riešia slabo, ale na marketing a propagáciu sa vždy peniaze nájdu. Na ľudí nie, tam sa budú za štandardných politikov hľadať len výhovorky, prečo sa to nedá. Veľkým problémom sú nezamestnanosť, zdravotníctvo, sociálne služby, zničená infraštruktúra, upadajúci majetok BBSK, ktorý sa mohol využiť pre ľudí, ale radšej ho nechajú chátrať. A mnoho ďalších problémoch, na ktoré treba viac ako len tento krátky rozhovor.

Maroš Čupka: BBSK je krajom veľkých rozdielov. Máme rozvinuté severozápadné okresy, východná časť, a špeciálne južná však patria k najzaostalejším častiam Slovenska. Viac ako 20-percentná nezamestnanosť a klesajúca kvalita verejných služieb spôsobujú, že ľudia odchádzajú preč. Špeciálne mladí, ktorí nemajú víziu žiť tam, kde sa narodili. Pozitívom kraja je jeho poloha v srdci Slovenska. Máme hory i roviny, prírodné krásy, historické pamiatky i úrodnú pôdu a kvalitnú vodu. Všetko toto nám predurčuje možnosti, kam sa môžeme uberať.

Jozef Sásik: BBSK sa nachádza v katastrofálnom stave. Ani tatársky vpád v roku 1241, ani rabovanie turzovsko-fugerovskej zločineckej skupiny v 15. až 16. storočí nepriviedli Slovensko do takého katastrofálneho stavu ako šafárenie socialistov a liberálov od 29. augusta 1944 po súčasnosť. Na Slovensku zhumpľovali veľké výrobné podniky a bane vo Veľkom Krtíši, Cigli, Prievidzi, Handlovej, Novákoch, Zemianskych Kostoľanoch, ďalej Slovenku, Cementáreň, Smrečinu, Fatru, Zápalkáreň, Rudné bane, drevospracujúce píly, modrotlač, kováčske dielne, Stavoindustria, Slovcepa a podobne. Keby sme si ako skupina sadli za stôl a špekulovali, ako zhumpľovať BBSK, tak to nevymyslíme. Skutočne na zhubnú činnosť socialistov a liberálov nemáme.

Na nasledujúcej strane sa dočítate aj to, akým problémom kraj čelí, aké výzvy ho čakajú a ako na ne chcú kandidáti reflektovať.

Ďalšie aktuálne správy

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM