Správy

Veľké vojenské CVIČENIE na Slovensku: Nechýbala ukážka hlavného miesta velenia, FOTO

Cvičenie Slovenský štít 2024 je dvojstupňové veliteľsko-štábne cvičenie s podporou simulácie. Zamerané je na precvičenie plánovania a riadenia defenzívnej operácie na území SR v zostave Mnohonárodnej divízie.

Ilustračný obrázok k článku Veľké vojenské CVIČENIE na Slovensku: Nechýbala ukážka hlavného miesta velenia, FOTO
11
Galéria
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Ukážka hlavného miesta velenia druhej mechanizovanej brigády v poli bola súčasťou informačného dňa cvičenia Slovenský štít 2024 na Lešti. V pondelok bola spojená s ukážkou vynúteného opustenia miesta velenia.

Dôležitosť mobility

Ako v priblížil brigádny generál Róbert Kecső, hlavné miesto velenia pozostáva z niekoľkých kľúčových častí. „Je to najmä bojová časť miesta velenia, tvorená je takticko-operačným centrom. Deje sa tam celé plánovanie a riadenie,“ objasnil s tým, že je to aj pracovisko veliteľa brigády a pracoviská náčelníka štábu. Súčasťou je aj spravodajské centrum. Doplnil, že takticko-operačné centrum zabezpečuje velenie a riadenie, manéver, paľby i udržanie operácií.

Podotkol, že presunúť sa, opustiť miesto a zbaliť techniku nie je jednoduchá úloha. Podľa neho si však bojisko od miest velenia v poľných podmienkach vyžaduje najmä mobilitu. „To znamená, veľmi rýchle opustenie zaujatých priestorov,“ vysvetlil s tým, že z časového hľadiska na to nie sú stanovené normy. Pre vážnosť situácie, keby boli odhalení alebo napadnutí, sa však každý podľa neho v rámci zručnosti snaží urobiť tak čo najskôr. Spomenul, že miesta velenia vytypujú vopred a ako veliteľ brigády sa rozhoduje pre ďalšie miesto velenia. Má možnosti, či bude v poľných podmienkach alebo využije infraštruktúru.

Cvičenie Slovenský štít 2024 je dvojstupňové veliteľsko-štábne cvičenie s podporou simulácie. Zamerané je na precvičenie plánovania a riadenia defenzívnej operácie na území SR v zostave Mnohonárodnej divízie. Zúčastňuje sa ho viac ako tisíc príslušníkov Ozbrojených síl SR a zahraničných partnerov z Gruzínka, Maďarska, Poľska, Španielska, USA a príslušníkov Mnohonárodnej bojovej skupiny, ktorá pôsobí na našom území.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie aktuálne správy

V OBRAZOCH: Informačný deň cvičenia Slovenský štít 2024
11
Galéria
Zdroj: TASR/Ján Krošlák
Video: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM