Správy

Kto sa postará o ZIMNÚ údržbu vo Zvolene? Mesto zverejnilo PODROBNOSTI

Mesto sa stará o 101 kilometrov ciest a 95 kilometrov chodníkov. Zimnú údržbu zabezpečuje z väčšej časti prostredníctvom svojho zmluvného partnera.

Ilustračný obrázok k článku Kto sa postará o ZIMNÚ údržbu vo Zvolene? Mesto zverejnilo PODROBNOSTI
Zdroj: TASR

Na základe vyhodnotenia minuloročnej zimy je predpoklad, že túto sezónu by údržba zvolenských ciest a chodníkov mala stáť približne 750-tisíc eur. TASR to potvrdil hovorca mesta Zvolen Martin Svatuška s tým, že všetko však závisí najmä od charakteru počasia.

Technikou aj ručne

Ako ďalej uviedol, mesto sa stará o 101 kilometrov ciest a 95 kilometrov chodníkov. Zimnú údržbu zabezpečuje z väčšej časti prostredníctvom svojho zmluvného partnera. Niektoré ulice však čistí vlastnými zamestnancami a technikou svojho Strediska komunálnych služieb. „Konkrétne sú to napríklad sídlisko Zlatý potok a niektoré ďalšie menšie lokality mesta,“ objasnil. V rámci strediska pracuje na zimnej údržbe šesť až osem ľudí, ktorí majú k dispozícii dva špeciálne traktory a ďalšiu techniku. „Miesta, kam sa technika nedostane, je potrebné dočisťovať ručne,“ spresnil.

Podľa jeho slov má zmluvný partner k dispozícii omnoho väčší počet ľudí. „Čo sa týka techniky, používa všetky druhy sypačov. Od veľkých až po tie najmenšie, keďže musí obsiahnuť väčšinu ciest a chodníkov v meste,“ priblížil Svatuška.

Minulé zimy

Samosprávu stála zimná údržba na území v sezóne 2022/2023 vyše 761-tisíc eur. Spolu v tomto zimnom období zaznamenali vo Zvolene 15 dní sneženia. V oblasti na Kráľovej a v Sekierskej doline bolo počasie chladnejšie s viacerými výjazdmi techniky na posyp a odstraňovanie závejov. „Celé zimné obdobie sa prejavilo nižším počtom dní so snehovými zrážkami,“ konštatovalo mesto pri vyhodnotení údržby s tým, že veľakrát však boli zmeny počasia a výkyvy teplôt.

V sezóne 2021/2022, keď zaznamenali 16 dní sneženia, stála údržba 729 703 eur. Zima 2020/2021 s 13 dňami sneženia sa skončila s účtom 445 250 eur.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne správy

Zdroj: Polícia Slovenskej republiky
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM