Akú Veľkú noc majú sestry z nemocnice? Spomenuli TRADÍCIE aj NAJTYPICKEJŠIE dobroty
Aj keď sú sviatky pre zdravotnícky personál na oddelení zvyčajne bežným pracovným dňom, snažia sa tieto dni pacientom maximálne spríjemniť.

Veľká noc je najväčší kresťanský sviatok roka, spája sa však aj s príchodom jari a neodmysliteľne k nej patria i tradičné dobroty. Aj keď oddelenia Nemocnice AGEL Zvolen fungujú v nepretržitom režime, veľkonočné tradície ich neobchádzajú. Sestry z oddelení nám prezradili, ako trávia sviatky jari v práci, a ako doma. Rozhovor médiám sprostredkovala Martina Pavliková, hovorkyňa AGEL SK.
Tradície u vrchnej sestry
„Tradície Veľkej noci sú v našej rodine hlboko zakorenené. Pre niekoho je to čas upratať a vyzdobiť byt či dom, pre mňa a moju rodinu je to prepojenie nového života v podobe prebúdzajúcej sa jari a zároveň duchovné prepojenie v zmysle kresťanských tradícií,“ vysvetľuje PhDr. Zuzana Bukovcová, vedúca sestra interného oddelenia Nemocnice AGEL Zvolen.
Na jej sviatočnom stole nesmie chýbať vajíčko ako symbol jari, ale tiež zajačik, bahniatka a dobré jedlo a koláče pre polievačov a šibačov. „Ja hlavne čakám na mojich synov a malého vnúčika, na stretnutie v kruhu rodiny. Symbolika, ktorá to sprevádza, ako pôst, polievanie vodou a šibanie, je pre mňa osobne pridanou hodnotou. Z tradícií by som však rada preniesla aj na moju vnučku zdobenie zafarbených veľkonočných vajíčok metódou vyškrabania ornamentov do škrupiny,“ prezrádza. Táto metóda je náročná na čas, jej krása však spočíva v tom, že každé vajíčko sa stane originálom.
Aj keď sú sviatky pre zdravotnícky personál na oddelení zvyčajne bežným pracovným dňom, snažia sa tieto dni pacientom maximálne spríjemniť: „Veľkonočné sviatky im pripomíname aspoň skromnou výzdobou na chodbách v podobe vajíčok a sviežich vetvičiek z prebúdzajúcej sa prírody.“
V súlade s vierovyznaním
Vedúca sestra neurologického oddelenia PhDr. Marta Hríbiková pochádza z Detvy, kde Veľkú noc prežíva tradične a v súlade s katolíckym vierovyznaním. „U nás to začína už Kvetnou nedeľou, teraz je to už Palmová nedeľa, a ďalej Zeleným štvrtkom, kedy aj starká varila niečo zelené – špenát alebo kapustu. V ten deň sme išli na prvú omšu, počas ktorej sa „zaviazali zvony“. Kým pán Ježiš nevstal z mŕtvych, tak sa nezvonilo. Na Veľký piatok sme sapostili, snažili sme sa čo najmenej jesť a chystali sa na bohoslužby. Naše staré mamy rozhadzovali popol po poliach, aby bola dobrá úroda, chlapi zvykli napríklad orezávať stromčeky, pretože to bol vraj najvhodnejší čas,” spomína si.
Biela sobota u PhDr. Hríbikovej patrí prípravám: „Pripravujeme koláče, chystáme jedlo, najmä údeniny, šaláty, vajíčkové záviny a pletenú bábovku. Snažíme sa však vydržať až do večera, kedy ideme do kostola, rozozvučia sa zvony a pre nás vtedy nastáva najväčší sviatok.“ Veľkonočná nedeľa je u nich vyhradená na návštevy. Ako folkloristku ju od mladosti čakal perný Veľkonočný pondelok. „U nás v Detve sa nezvyklo šibať, iba polievať. Mestá i dediny vtedy žili naplno tradíciami. Vždy to skončilo aj viacnásobným prezliekaním,“ dodáva s úsmevom.
Viac o tom, ako vyzerá Veľká noc počas sestier z internej JIS, sa dočítate na nasledujúcej strane.
Ďalšie aktuálne správy
