Správy

Generálny riaditeľ Sveta zdravia reaguje na Kotlebove slová: Veríme, že zvíťazí zdravý rozum!

Marián Kotleba je v otázke predaja starej budovy žiarskej nemocnice Svetu zdravia skeptický. Na rozhodnutie má 10 dní. Čo na to vedenie nemocnice?

Ilustračný obrázok k článku Generálny riaditeľ Sveta zdravia reaguje na Kotlebove slová: Veríme, že zvíťazí zdravý rozum!
Zdroj: TASR

Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Marian Kotleba tvrdí, že ceny, ktoré 6. júna 2016 odsúhlasili krajskí poslanci za nedostavané a chátrajúce objekty v areáloch nemocníc v Rimavskej Sobote a v Žiari nad Hronom, sú takpovediac „výpredajové, veľmi podozrivé a hlavne nevýhodné pre kraj“.

Čítajte tiež: Kotleba o žiarskom pavilóne B: Pred podpisom predaja chce jednu vec

10 dní na rozhodnutie

Kupcom objektov je spoločnosť Svet zdravia, ktorá prevádzkuje obe nemocnice. To je dôvod, prečo Kotleba ešte nie je rozhodnutý, či podpíše uznesenia o ich predaji. Predkladateľmi návrhov boli poslanci za dané okresy. Rozostavanú budovu s pozemkom v areáli Všeobecnej nemocnice Rimavská Sobota získala spoločnosť Svet zdravia za viac ako 573 000 eur. Za rozostavanú polikliniku s pozemkom v areáli Všeobecnej nemocnice v Žiari nad Hronom by mala zaplatiť 464 409 eur.

„Zastupiteľstvo priamo odkleplo súkromnej spoločnosti, finančnej skupine, majetok kraja za menej ako polovicu znaleckej hodnoty, to znamená, odhadu súčasného stavu. Doteraz bol úzus taký, že vždy sme išli aspoň na 70 percent znaleckej hodnoty,“ konštatoval predseda BBSK.

„Či podpíšem uznesenia, alebo nepodpíšem, o tom je predčasné hovoriť, mám na to desať dní. Dám si urobiť z oddelenia investícií a správy majetku rešerš toho, za aké sumy voči znaleckým posudkom bol odpredávaný majetok v minulosti a podľa toho sa rozhodnem. Zastupiteľstvo to odkleplo súkromnej spoločnosti za cenu nižšiu ako 50 percent a to nie je ochrana verejného záujmu,“ reagoval Kotleba.

Fotky z útrob schátraného pavilónu sme vám priniesli v článku: Župa dostane na stôl ponuku: Státisíce za schátraný nemocničný pavilón v Žiari, FOTO

Čo na to nemocnica?

„Veríme, že zvíťazí zdravý rozum a aj vedenie Banskobystrického samosprávneho kraja dá zelenú dostavbe nemocničných pavilónov v Rimavskej Sobote a v Žiari nad Hronom. Podstatné je to, že sme z vlastných zdrojov pripravení investovať 13 miliónov eur do nemocníc, ktoré majú slúžiť bežným ľuďom," uviedol pre Žiar24 generálny riaditeľ siete nemocníc Svet zdravia Ľuboš Lopatka.

Ako pokračoval, oba nedostavané pavilóny majú už takmer 25 rokov a doteraz neposkytli verejnosti žiadny úžitok, od začiatku boli zle naprojektované, zle postavené a, žiaľ, do veľkej miery rozkradnuté. Práve z toho dôvodu bola podľa Lopatku zostatková hodnota určená znalcom logicky znížená o vyčíslené znehodnotenie.

,,Napriek dlhodobej patovej situácii môže konečne aj kraj prispieť k citeľnému zvýšeniu kvality zdravotnej starostlivosti pre takmer 150 tisíc svojich obyvateľov. Ak teraz podporí túto súkromnú investíciu, nebude musieť raz v budúcnosti riešiť na vlastné náklady zbúranie neslávnych ruín s označením pavilóny B. Sme presvedčení, že tento scenár si neželá nikto zo zúčastnených," dodal Lopatka.

Môže vás zaujímať: Nemocnice v regióne hlásia zásadné zmeny: Žiar preberá štiavnické interné aj známu pôrodnicu

Foto: Ilustračné

Zdroj: TASR/Dnes24.sk

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM