Barbara Dallosová Rôzne Správy

Kremničania Ľuboš (30) a Miloš (35) z Floridy: Je to raj dôchodcov, rúška tu veľmi neriešia

Dvojica Slovákov zostala počas pandémie visieť v USA. Američania vraj nariadenia rešpektujú, no rúška im veľa nehovoria. Ako vyzerá život na Floride?

Ilustračný obrázok k článku Kremničania Ľuboš (30) a Miloš (35) z Floridy: Je to raj dôchodcov, rúška tu veľmi neriešia
6
Galéria

Mali v pláne letieť domov, teraz sú na vážkach. Kremničania Ľuboš Pytel a Miloš Príhoda odišli do USA ešte v dobe, keď si súčasné opatrenia pre koronavírus nikto nevedel predstaviť. Pýtali sme sa ich, ako v týchto pohnutých časoch vyzerá život na slnečnej Floride.

Návrat je otázny

Hoci sa nedá povedať, že by Ľubo s Milošom v Amerike doslova uviazli, svoj návrat zvažujú. ,,Letieť späť sme mali o týždeň aj pol, ale čakáme, čo sa bude diať. Práve pred chvíľou sme sa bavili o tom, že ja zrejme idem, Miloš ešte nie je rozhodnutý," vysvetľuje Ľubo s tým, že aktuálne sa dá dostať aspoň do Viedne, nevie si však predstaviť, ako to bude o mesiac či dva.

,,Hovorilo sa o zrušení letov, ale my zatiaľ nemáme zrušené letenky, takže let by mal byť aktívny. Uvidíme, či nám pôjde spraviť check-in pred odletom. Máme tu známeho, ktorý letí tri dni pred nami, on ide do Čiech, tak mu budeme volať, či sa mu podarilo spraviť check-in," dodáva Miloš.

Pred obchodmi stoja policajti

Na Slovensku je už rúško povinné, ulice miest sa vyľudnili a odporúčania neustále pribúdajú. Ako hovoria chalani, aj na Floride už funguje niekoľko opatrení.

,,Začali robiť opatrenia napríklad v obchodoch, lebo to tu bolo šialené. Jeden človek kúpil aj sto toaletných papierov a niekomu nezostal ani jeden. Policajti strážia pred obchodmi, môžeme si kúpiť iba určitý počet minerálok, drogérie a pod. Veľké obchody so stavebným materiálom a nábytkom sú otvorené, ale púšťajú dnu len po päť ľudí. Vždy keď jeden vyjde, nový môže vôjsť. Ľudia od seba musia držať dvojmetrové odstupy. Reštaurácie a bary sú zatvorené, ale fuguje drive, takže si vezmeme jedlo cez okienko," vymenúva najnovšie opatrenia Ľubo.

Hoci sa zdá, že americké opatrenia sa na tie naše celkom ponášajú, chalani vysvetľujú, v čom je rozdiel. ,,Tu je všade plno ľudí. Nehovorím, že Američania sú nezodpovední. Opatrenia rešpektujú a berú to vážne. Ale je tu veľký pohyb v uliciach, veľa dôchodcov, veď toto je raj dôchodcov. Proste Florida…," myslí si Ľubo.

Rúško vidíte zriedka

Veľkým rozdielom medzi opatreniami v Európe a Amerike sú podľa dvojice Kremničanov práve rúška. Človeka so zahalenou tvárou stretnete len veľmi zriedka.

,,Tu nikto nerieši či máme alebo nemáme rúška. Nedávno som bol s rúškom v obchode a pozerali po mne, ako keby som bol nejaký čudný," hovorí so smiechom Ľubo.

Aj na polostrove sa názory ľudí na situáciu líšia. Jedni vraj tvrdia, že pandémia čoskoro prehrmí, iní by už prijali aj zákaz vychádzania. ,,Niekedy nevieme, čomu máme veriť. Aj tu, zrejme ako teraz všade na svete, sa mení situácia každý deň," hovorí mladý Kremničan.

Odkaz krajanom

Odcestovaní Slováci sú s rodinou a priateľmi v kontakte a situáciu v rodnej krajine sledujú aj z médií. Neušli im zábery vyľudnených miest ani správy o povinnej karanténe pre ľudí prichádzajúcich spoza hraníc. Opatrenia doma vraj kvitujú a čím budú prísnejšie, tým skôr kríza pominie.

A čo by odkázali Slovákom, ktorí sú doma? ,,Nech dodržiavajú karanténu, lebo sme počuli o takých prípadoch, že to flákajú. Je to dôležité. A ak to všetko dobre dopadne, stretneme sa na Erku."

Kremničania na Floride: Amíkom to ešte veľmi nedochádza
6
Galéria

Nenechajte si ujsť viac noviniek zo Žiaru a okolia a sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame.

Chcete mať vždy po ruke aj informácie zo Slovenska či zo sveta? Sledujte Facebook Dnes24.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM