Správy

Ešte ste neprezuli ZIMNÉ pneumatiky? Ak plánujete cestu, POZOR na termíny v ZAHRANIČÍ

Chcete sa vyhnúť pokute pri ceste do zahraničia? Pripravili sme pre vás podrobný prehľad pre používanie zimných pneumatík v okolitých štátoch.

Ilustračný obrázok k článku Ešte ste neprezuli ZIMNÉ pneumatiky? Ak plánujete cestu, POZOR na termíny v ZAHRANIČÍ
Zdroj: Pexels.com , Unsplash.com

Podmienky používania zimných pneumatík na Slovensku sme si už vysvetlili. Pokiaľ vás však čaká cesta do zahraničia, mali by ste si dať pozor. Ako sa totiž hovorí „Iný kraj, iný mrav.“

Krajiny, kde zimné pneu nie sú povinné

Aké sú pravidlá v okolitých štátoch? V prípade Maďarska neexistuje žiadny predpis, ktorý by prikazoval použitie zimných pneumatík. Počas zimných mesiacov je však povinnou súčasťou výbavy súprava zimných reťazí. Ak ich v aute nemáte, nemusí vám byť umožnený vstup do krajiny! Ak je na ceste súvislá vrstva snehu, kašovitého snehu alebo ľadu, musíte použiť zimné reťaze. Navyše, v tomto prípade platí maximálna povolená rýchlosť 50 km/h.

Podobná situácia je aj v Poľsku. Prezutie auta na zimné pneumatiky tam povinné nie je, no tamojšie úrady to aj tak odporúčajú. Vo všeobecnosti to však znamená, že na letných pneumatikách môžete u našich severných susedov jazdiť celoročne. Nakoľko je však Poľsko známe svojimi tuhými zimami, prezutie netreba podceniť.

Kde vás to môže vyjsť draho?

V ďalších susedných krajinách je však situácia so zimnými pneumatikami diametrálne odlišná.

Českej republike sú podobné zákony ako na Slovensku. Vodiči tam majú jazdiť so zimnými pneumatikami od 1. novembra do 31. marca v prípade, že sa na cestách nachádza sneh, ľad alebo námraza. Zároveň táto povinnosť platí, ak je možné „vzhľadom k poveternostným podmienkam predpokladať, že sa na pozemnej komunikácii behom jazdy môže vyskytovať súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza.“

Pozor si musíte dať v prípade, že na ceste uvidíte značku „Zimní výbava“. Tá určuje, že na danom úseku musíte mať zimné pneumatiky a nezáleží na ročnom období. Takýchto značiek nájdete v Česku viac ako sto.

Situáciu rozhodne netreba podceniť v Rakúsku. Pokiaľ je na vozovke od 1. novembra do 15. apríla sneh, snehová kaša alebo ľad, musíte mať zimné pneumatiky. Ale pozor! V prípade, že by ste v tomto čase ohrozili ostatných vodičov a na aute by ste mali letné pneumatiky, hrozí vám pokuta až do 5-tisíc eur. Podobná pokuta vám hrozí aj ak dezén zimnej pneumatiky nepresiahne 4 mm. Rakúšania ich totiž potom považujú za letné.

Ani pri návšteve Rakúska by ste nemali zabúdať na snehové reťaze. Na niektorých úsekoch sú povinné (zväčša horské prechody).

Už iba jeden druh pneumatík

Na záver sa ešte pozrieme na jednu krajinu, ktorú Slováci často navštevujú – Nemecko. Povinnosť používať zimné pneumatiky máte vtedy, pokiaľ si to vyžadujú poveternostné podmienky. Pokiaľ máte letné pneumatiky a obmedzujete premávku, čakajte vysokú pokutu. Ak je počasie extrémne, môžete použiť snehové reťaze, no v tom prípade je rýchlosť obmedzená na 50 km/h. Ale pozor. V tejto krajine sú po novom za zimné pneumatiky považované len tie, ktoré majú na sebe označenie snehovej vločky s horským štítom na pozadí (3PMSF). Pneumatiky s označením M+S, M.S., M&S a podobné už nie sú považované za zimné. Pokiaľ však boli vyrobené do roku 2018, jazdiť s nimi môžete až do 30. septembra 2024.

Dôležité je dodržiavať aj minimálnu hĺbku dezénu zimných pneumatík:

5 mm Macedónsko
4 mm Chorvátsko, Rakúsko, Srbsko, Česko
3 mm Estónsko, Fínsko, Litva, Lotyšsko, Nórsko, Slovinsko, Slovensko, Švédsko
2 mm Rumunsko
1,6 mm Nemecko

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne správy

Zdroj: Polícia Slovenskej republiky
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM