Jakub Forgács Rôzne

Keď sa merať cestu rozhodne oplatí: 5 dedín pri Bystrici, do ktorých by ste mali zavítať

Dediny okolo nášho mesta skrývajú všakovaké známe i menej známe zaujímavosti, ktoré sa rozhodne oplatí vidieť na vlastné oči. A vyraziť si na výlet, trochu zmeniť prostredie i vyvetrať si hlavu. Tu je 5 tipov z našej redakcie...

Ilustračný obrázok k článku Keď sa merať cestu rozhodne oplatí: 5 dedín pri Bystrici, do ktorých by ste mali zavítať
32
Galéria

Osviežujúci dar prírody

V malebnej dedinke menom Čerín môžete nájsť to, čo nám iní môžu naozaj závidieť. Úžasné chutnú minerálnu vodu z útrob zeme. Tú si môžete nabrať pod dreveným prístreškom, ktorý určite neujde vašej pozornosti. Načapovať si tejto znamenitej vody tam môžete, koľko vám hrdlo ráči. Osviežite sa tak pred ďalšou cestou za zaujímavosťami a krásami regiónu.

Desiatky pamiatok

Špania Dolina, ktorú Banskobystričanom určite netreba špeciálne predstavovať, je lokalitou s množstvom (85) zachovalých kultúrnych pamiatok z obdobia rozkvetu banskej činnosti. Časť z nich je reštaurovaná a verejne prístupná. V obci sa nachádza napríklad kostol Premenenia Pána, románska stavba, prestavaná v gotickom štýle, ale aj množstvo domov s tradičnou malebnou architektúrou, ktorá očarí každého návštevníka.

Svetové dedičstvo

Ak máte radi históriu a pamiatky, určite by ste nemali obísť drevený" artikulárny kostol so zvonicou v Hronseku":http://bystrica.dnes24.sk/…nseku-265610, ktorý je od júla 2008 zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Na nádvorí kostola sú tri staré lipy, ktoré boli vysadené pri vysviacke kostola. Celková kapacita kostola je 1 100 miest na sedenie a má päť vchodov. Strecha je šindľová s tromi krížmi a kohútom – symbolom kresťanskej bdelosti.

Miesto zjavenia

Neďaleká obec Staré Hory sa zase môže pochváliť pútnickým miestom. Hovorí sa, že v 15. storočí sa tu na mieste, v údolí nazývanom Studnička, zjavila sama Panna Mária. Teraz sa tu nachádza prameň a tiež kaplnka so sochou Panny Márie z kararského mramoru. Práve tieto miesta sú hojne navštevované pútnikmi.

Prvé lyžiarske múzeum

V Podkoniciach, v obci neďaleko Banskej Bystrice, narazíte okrem krásnej prírody aj na historicky prvé Slovenské lyžiarske múžeum, ktoré otvorili v septembri 2007. Medzi stovkami exponátov nájdete aj lyže, na ktorých pretekali známe osobnosti tohto športu v minulosti – Jana Gantnerová – Šoltýsová (reprezentantka ČSSR, ZOH Sarajevo 1984), Katarína Gálfiová, bratia Krajňákovci, Alexander Telgártsky, Dušan Haring a mnohé ďalšie osobnosti tohto športu.

Čítajte tiež:

Naše okolie skrýva množstvo zaujímavostí: Pikošky z obcí pri Bystrici, o ktorých vie málokto

Keď príroda prekvapuje: Prírodné zaujímavosti z obcí pri Bystrici, o ktorých vie málokto

Náš okres, to nie je len Bystrica! 15 rýchlych otázok vám ukáže, ako dobre poznáte dedinky v okolí

Zdroj: wikipedia.sk

Foto: ilustračné

FOTO: Mladý bystrický fotograf zachytáva krásy mesta a jeho okolia
32
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
======= >>>>>>> c6e424c361d8f27037ade60c6234148f30c95479