Jakub Forgács Rôzne

Keď príroda prekvapuje: Prírodné zaujímavosti z obcí pri Bystrici, o ktorých vie málokto

Harmaneckú jaskyňu a jej prírodné krásy pozná väčšina ľudí z banskobystrického regiónu. No už ale málokto vie aj o iných prírodných zaujímavostiach, ktorými sa môžu, či mohli pochváliť obce pri Banskej Bystrici. Vybrali sme pre vás pár najzaujímavejších.

Ilustračný obrázok k článku Keď príroda prekvapuje: Prírodné zaujímavosti z obcí pri Bystrici, o ktorých vie málokto
15
Galéria

Bátovský balvan je prírodná pamiatka, ktorá sa nachádza na chránenom území s rozlohou 300 m². Bola vyhlásená v roku 1964 a je súčasťou CHKO Poľana. Nachádza sa na ľavej strane cesty z Hrochote na Kyslinky. Predmetom ochrany je osamotený, mohutný 14 m vysoký a 8 m široký aglomerátový kamenný blok, ktorý sa v starších štvrtohorách uvoľnil mrazovým zvetrávaním a zrútil sa na údolnú nivu Hučavy.

Prírodná pamiatka Ľupčiansky skalný hríb sa nachádza v katastri obce Slovenská Ľupča. Vypína sa nad ľavým brehom potoka Ľupčica, za domami na svahu Stráne – asi 2 km od železničnej stanice. Takéto skalné útvary vznikajú zvetrávaním usadených hornín pôsobením vetra, dažďa a mrazu. V okolí skalného hríbu, v piesočnatých usadeninách, sa nachádzajú skamenelé schránky numulitov (morských mäkkýšov).

Mičinské travertíny sú národná prírodná pamiatka pri ceste medzi obcami Čerín a Dolná Mičiná. Patrí medzi významné travertínové lokality na Slovensku. Okolo zo zeme vyvierajúcich minerálnych prameňov sa tu vytvárali úzke, dovnútra previsnuté valy. Niektoré majú bochníkovitý a plochokužeľovi­tý tvar.

Neďaleko obce Králiky sa nachádza prírodná pamiatka Králická tiesňava. Niečo viac ako 1 km dlhý kaňon vznikol zarezaním sa Farebného potoka do vápencového podkladu, pričom vznikli bralá miestami vysoké až 20 metrov. Vo vstupnej časti nájdeme 7 metrov vysoký vodopád. Územie je miestom výskytu mnohým vzácnych druhov rastlín i živočíchov. Chránené územie je tvorené pomerne zachovalými lesnými porastami, rastúcimi na svahoch.

V Hrochotskej doline sa nachádza prírodná pamiatka Jánošíkova skala. Je to mohutné aglomerátové bralo s výškou až 30 metrov. Zvetrávacie procesy mechanicky porušujú komplex pozdĺžnymi trhlinami a vytvárajú počiatočné štádium skalného mesta. Mechanickým zvetrávaním vznikol aj otvor uprostred brala pripomínajúci malú jaskyňu. Za chránené územie bola vyhlásená už koncom 19. storočia, znovu vyhlásená za chránený prírodný výtvor bola v roku 1964.

Prírodná pamiatka Veporské skalky leží v CHKO Poľana pod vrchom Vepor. Ide o zaujímavú a z prírodovedeckého hľadiska i veľmi vzácnu a ojedinelú skupinu skalných brál charakteru hradieb, veží a stĺpov. Útvary tvorené sopečnými horninami dosahujú výšku neraz i viac ako 30 m. Okolo skaliek vedie červeno značený turistický chodník na Vepor. Východiskom túr na Veporské skalky môžu byť obce Strelníky, Ľubietová či Osrblie (časť Tri vody).

Masívna, stále rastúca travertínová terasa, resp. komplex terás – kaskád s viacerými vývermi vody tvoria prírodnú pamiatku Moštenické travertíny. Najzreteľnejšia je vrchná kaskáda, na ktorej sa nachádza i niekoľko vodopádov. Nižšie položené terasy sú zarastené vegetáciou, a preto sú menej zaujímavé.

Prírodná pamiatka Tajovská kopa je rozsiahly svahovo-úpätný peň tvorený penovcami neďaleko obce Tajov. Roztekajúca sa prameniaca voda steká po strmom svahu vo forme kaskádového vodopádu a vytvára veľmi zaujímavý útvar.

Medzi ďalšie zaujímavé prírodné pamiatky z okolia Banskej Bystrice určite patria aj spomínaná Harmanecká jaskyňa, Horná roveň, potok Zolná, Kremenie či Majerova skala.

Čítajte tiež:

Naše okolie skrýva množstvo zaujímavostí: Pikošky z obcí pri Bystrici, o ktorých vie málokto

Náš okres, to nie je len Bystrica! 15 rýchlych otázok vám ukáže, ako dobre poznáte dedinky v okolí

Východniarsky hit Vypic a žic vo verzii pre Stredoslovákov: Paródia, z ktorej ľahnete smiechom!

Foto: ilustračné

Zdroj: dnes 24 / wikipedia.sk / kamnavylet.sk

V OBRAZOCH: Mladý fotograf nacvakal úchvatné zábery Horehronia
15
Galéria

Rýchle správy

Najčítanejšie