Jakub Forgács Iné športy

FOTO: Bystrica zažila najväčšiu parkourovú akciu. Spojila skokanov zo 4 krajín

Už po siedmykrát sa pod Urpínom stretli nadšenci umenia pohybu. Nestihli ste ich? Bolo sa veru na čo pozerať.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Bystrica zažila najväčšiu parkourovú akciu. Spojila skokanov zo 4 krajín
19
Galéria
Foto: Michal Mihál

Posledné dni boli v Bystrici poriadne horúce. Nemôže za to iba teplé počasie, ale aj akcia mladých ľudí, ktorí holdujú parkouru. Vyznávači tejto nesúťažnej disciplíny sa už po siedmykrát stretli na podujatí Parkour Meeting Banská Bystrica, ktoré sa konalo na zimnom štadióne – v hale B.

“Tento rok sme privítali 134 účastníkov a z toho až 34 dievčat, čo je rekord za všetky ročníky. Parkouristi dorazili zo Slovenska, Česka, Rakúska a po prvýkrát sme na Meetingu mali aj účastníkov z Maďarska,“ ozrejmil Dávid Lupták, jeden z organizátorov podujatia.

Hoci si mnohí ľudia mysleli, že ide o súťaž alebo očakávali preteky koní, všetko bolo trochu inak. „Išlo o nesúťažné stretnutie, kde si parkouristi navzájom pomáhali, či už medzi sebou alebo počas špeciálnych workshopov k jednotlivým technikám. Zabŕdli však aj do histórie parkouru cez tréning tzv. „Prirodzenou metódou“,“ pokračoval Dávid, ktorý spomenul aj spoločné rozcvičky či workshopy pre verejnosť, ktoré pritiahli najmä pozornosť mladšej generácie. "Parkour si prišli vyskúšať desiatky návštevníkov z radov verejnosti z celého Slovenska,” doplnil.

Medzi mladých skokanov zavítala aj hosťka Pam Forster s priateľom, obaja z Rakúska. „Na akcii viedla Pam aj vlastný workshop, ktorý bol iba pre dievčatá. Mohli si tak, pod vedením svetoznámej parkouristky, vyskúšať rôzne pohyby a ich napájanie do plynulého flowu,“ pokračoval Dávid.

Okrem toho parkouristi počas celej akcie bojovali s plnením výziev – najrôznejších úloh, za ktorých splnenie nakoniec mohol byť odmenený každý. ”Po zapojení kreativity mohli ukázať, ako „byť silný, aby si bol užitočný“, prebehnúť cez tri bystrické mosty, či nájsť na ulici človeka, ktorý sa nechá presvedčiť a urobí 11 klikov,” dodal Dávid.

Po prvýkrát prebehlo na Meetingu aj špeciálne oceňovanie parkourového dobrovoľníctva Parkour Spirit. Ceny za nezištnú pomoc druhým a šírenie hodnôt tejto disciplíny si odniesli Oliver Jablonský v kategórii Jednotlivec do 18 rokov, Michaela Pazúriková v kategórii Jednotlivec nad 18 rokov a tím UrbanPower v kategórii Kolektív, všetci z Oravy.

Projekt bol podporený z Nadačného fondu Deti v bezpečí poisťovne Kooperativa a Nadácie pre deti Slovenska.

Pozrite si v priloženej fotogalérii zábery zo siedmeho ročníka podujatia Parkour Meeting Banská Bystrica!

V OBRAZOCH: Pod Urpínom sa stretli parkouristi. Zažili dni plné pohybu
19
Galéria
Foto: Michal Mihál
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM