Jakub Forgács Správy

Bystričanov trápia silno alergizujúce trávy. Peľu tejto rastliny je v našom meste najviac

Peľ tráv z čeľade lipnicovitých v najvyšších koncentráciách zachytili monitorovacie stanice v Žiline, v Bratislave a v Banskej Bystrici.

Ilustračný obrázok k článku Bystričanov trápia silno alergizujúce trávy. Peľu tejto rastliny je v našom meste najviac
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

V uplynulom týždni dominoval v ovzduší na celom území Slovenska peľ slabo alergizujúcej pŕhľavy spolu s najsilnejším alergénom tohto obdobia – peľom tráv z čeľade lipnicovitých. Výrazne stúpli denné koncentrácie spór húb (plesní). Informovala o tom Mária Tolnayová, hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) B. Bystrica.

„Peľ tráv z čeľade lipnicovitých v najvyšších koncentráciách zachytili monitorovacie stanice v Žiline, v Bratislave a v Banskej Bystrici. Najvyššie denné koncentrácie peľu pŕhľavy zachytila opäť monitorovacia stanica v Banskej Bystrici, ale aj v Žiline a v Bratislave. Ostatné monitorovacie stanice zachytili peľ tráv a pŕhľavy v stredných až nízkych koncentráciách. Okrem uvedených druhov sa v ovzduší vyskytoval ešte peľ bazy, lipy, gaštanu, mrlíka, skorocelu, štiavu, astrovitých a mrkvovitých rastlín“, charakterizuje aktuálnu peľovú situáciu RNDr. Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚVZ v Banskej Bystrici

Dodáva, že koncentrácie spór húb (plesní) sa výrazne zvýšili a boli zastúpené najmä rodom Cladospórium a Alternária, ktorých denné koncentrácie po dažďoch a oteplení postupne narastajú do veľmi vysokých hladín.

Prognóza odborníkov o ďalšom vývoji peľovej situácie na nasledujúce dni alergikov na peľ opäť nepoteší. „Peľová sezóna tráv z čeľade lipnicovitých – najsilnejšiho alergénu pokračuje a ich denné koncentrácie sa udržia približne na úrovni minulého týždňa. Stúpajúcu tendenciu budú mať denné koncentrácie peľu slabo alergizujúcej pŕhľavy a tiež peľu „ burín“ – skorocelu, štiavu a mrlíkov. Peľ tráv vo vysokých koncentráciách sa bude vyskytovať najmä na strednom a severnom Slovensku. Spóry húb (plesní) budú naďalej dosahovať veľmi vysoké koncentrácie. Počas slnečných či veterných dní bez zrážok, očakávame nárast denných koncentrácií peľu rôzneho druhu,“ dodala Tolnayová so slovami, že pokles denných hladín peľu bude lokálne ovplyvňovaný len zrážkovou činnosťou.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM