Zelovoc na Hornej či Ryba... Týchto 5 obchodov Bystričania za socíku milovali
Koľko z našich rodičov si na ne dodnes pamätá? Banskobystrické obchodíky, ktoré zažili len tí skôr narodení, mali vo svojej dobe špecifický cveng.
Lekáreň
Lekáreň na Sídlisku stojí určite tiež za zmienku. Nebola to totiž úplne bežná lekáreň, ale tzv. permanentka. „V tejto lekárni, ako jedinej v meste, bola celý rok služba 24 hodín. V jedinej pripravovali určité lieky a sirupy ručne – navažovaním, miešaním podľa presnej receptúry,“ prezradil Katreniak. Sám ju dobre poznal, keďže jej dlhé roky šéfovala mama tohto banskobystrického poslanca.
Šport
Ak v sedemdesiatych, či osemdesiatych rokoch chceli Bystričania nakúpiť pre seba či svoje ratolesti športové potreby, tak zaručene navštívili Šport na Námestí Červenej armády (súčasné Námestie Štefana Moysesa). Aj keď sa dnes v ňom nachádza už úplne iný obchod s iným tovarom, pamätníci určite doteraz na túto predajňu nezabudli. V tých časoch to bol jediný športový obchod v Banskej Bystrici.
Ryba
Vôňa z tejto predajne zostala v pamäti mnohým obyvateľom Banskej Bystrice dodnes. Ryba stála na Námestí Červenej armády (zlatníctvo vedľa fary, súčasné Námestie Štefana Moysesa). „Bola to predajňa kombinovaná s bufetom. Rybacia smrdela aj von. Keď človek vošiel dovnútra, dostal lístok. Naň mu zapisovali všetky položky, ktoré kúpil. V kase v strede predajne potom zaplatil,“ spomína Katreniak na známy obchod.
V priloženej fotogalérii nájdete aj zábery bystrického tuzexu, o ktorom sa viac dočítate TU.
A čo vy? Pamätáte si na predajne podobné predajne z nášho mesta, ktoré sa vám viažu s krásnymi udalosťami, priateľmi z mladosti, či veselými historkami? Podeľte sa o ne s našimi čitateľmi. Budeme veľmi radi, ak ku svojim spomienkam pripojíte aj fotografie. Svoje príbehy, fotografie, či spomienky nám môžete poslať na mailovú adresu: forgacs@dnes24.sk.
Foto: ilustračné