Rôzne Správy

Z malín či lieskového orecha? V obci pri Bystrici sa páli vo veľkom, FOTO

Podľa starostu známej dediny pred dvomi rokmi, keď bol úrodný rok a ovocia veľa, pretieklo cez rúrky 21 000 litrov pálenky. Rozhodne nemá núdzu o zákazníkov, skôr naopak.

Ilustračný obrázok k článku Z malín či lieskového orecha? V obci pri Bystrici sa páli vo veľkom, FOTO
9
Galéria
Zdroj: TASR /Ján Krošlák

Do Čerína v Banskobystrickom okrese mieria pestovatelia často aj z veľkej diaľky. Cieľom ich cesty je obecná pálenica, ktorá tam stojí od roku 1972 a v 90. rokoch prešla pod obec. Miestni zvyknú žartovať, že leží v „bermudskom trojuholníku“ kostol – pálenica – fara.

Maliny aj lieskový orech

„Ako sme ju otvorili od 20. júla, urobili sme asi 100 žiadostí. Už vyše 2000 litrov pretieklo cez rúrky. Prvé išli maliny, marhule, čerešne, robili sme aj lieskový orech, teraz berieme čisto hrušky. Slivky a jablká zatiaľ neberieme, tie majú ešte čas,“ hovorí dlhoročný starosta Čerína Pavel Kmeť s tým, že museli mať odstávku pre koronakrízu.

Podľa neho pred dvomi rokmi, keď bol úrodný rok a ovocia veľa, pretieklo cez rúrky 21 000 litrov pálenky. Rozhodne nemá núdzu o zákazníkov, skôr naopak.

Keď netečie, tak aspoň kvapká

„Je to síce malý, ale predsa príjem pre obec. Z toho, čo zarobíme, treba zaplatiť daň štátu, elektrinu, vodu či údržbu pálenice. Vždy niečo pre obec zostane. Nemôžeme si dovoliť ísť do straty. Ak by sme ju čo i len na jeden rok zatvorili, stratíme zákazníkov,“ dodáva starosta.

Obecný rozpočet sa každoročne pohybuje okolo 100 000 eur, a tak, keď už z pálenice do obecnej pokladnice „netečie“, podľa starostu do nej aspoň čo to „nakvapká“.

Zábery z obce Čerín si môžete pozrieť v priloženej fotogalérii!

V OBRAZOCH: Zaujímavosti a krásy obce Čerín
9
Galéria
Zdroj: TASR /Ján Krošlák
Zdroj: TASR

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie