Vzácna návšteva: Ministerka prišla poďakovať najstaršiemu detskému onkocentru
Do Banskej Bystrice zavítala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. Prišla sa poďakovať pracovníkom detského onkologického centra.
V týchto dňoch pred 35 rokmi vzniklo v Banskej Bystrici detské onkologické centrum, prvé svojho druhu na Slovensku. Ide o najstaršie onkologické pracovisko špecializované na detského pacienta v Slovenskej republike, kde sa počas jeho histórie liečilo 1444 malých pacientov. Dnes je pokračovateľom prvého detského onkocentra Klinika pediatrickej onkológie a hematológie Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU) v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (DFNsP). Jej pracovníkom a zakladajúcim aktérom prišla v utorok poďakovať ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nom. Smeru-SD).
Vyzdvihla kvalitu pracoviska
„Ďakujem ľuďom, ktorí na začiatku pred tými 35 rokmi mali víziu, mali odvahu a chuť niečo budovať, posunúť slovenskú onkológiu na európsku úroveň. Cítim vďaku za to, že sa nevzdali a vytvorili jedno krásne špičkové pracovisko, ktoré v súčasnosti dosahuje európsku úroveň, kde sú liečené deti z celého stredného Slovenska a majú veľmi dobré výsledky. Som hrdá na toto pracovisko a želala by som si, aby všetky slovenské pracoviská boli na takej úrovni,“ konštatovala Kalavská.
Klinika pediatrickej onkológie a hematológie SZU v súčasnosti dosahuje 80-percentnú úspešnosť liečby, teda podobnú ako iné špičkové pracoviská v Európe. Úspešnosť liečby v niektorých špecifických ochoreniach je dokonca ešte vyššia. U zhubných nádorov obličiek bolo za obdobie od roku 2003 do roku 2017 liečených 25 detí s úspešnosťou až 96 percent.
Liečebné metódy ako v Prahe
„Už koncom 70. rokov mali detskí pacienti v Banskej Bystrici možnosť liečiť sa najnovšími metódami, ktoré boli dostupné iba v Prahe. Stále to bolo ale iba v rámci klasickej detskej medicíny. Situácia sa zlepšila inštitucionalizáciou onkologického centra, ktoré sa nám podarilo etablovať práve v Banskej Bystrici v roku 1983,“ pripomenul Svetozár Dluholucký, iniciátor a zakladateľ prvej detskej onkológie na Slovensku. V súčasnosti pôsobí ako poradca riaditeľa pre vedu a medicínsky rozvoj v banskobystrickej DFNsP a je prodekanom Fakulty zdravotníctva SZU.
Práve Dluholucký personálne zabezpečoval úzke napojenie na „českú školu“ a na Slovensko prinášal najnovšie trendy liečby onkologických ochorení detí. Ako žiak profesora Jozefa Kouteckého z Prahy mal možnosť prednášať na pražskej lekárskej fakulte a byť tak súčasťou najlepšieho špecializovaného tímu na detskú onkológiu vo vtedajšom Československu.
Ocenila zakladateľov
Ministerka zdravotníctva pri príležitosti 35. výročia založenia prvej detskej onkológie na Slovensku ocenila na pôde nemocnice zakladateľské osobnosti – okrem Dluholuckého lekárov Evu Bubanskú, Kristínu Husákovú, Vieru Bajčiovú, Teréziu Stančokovú a Emíliu Kaiserovú.
„Stretla som sa s viacerými deťmi a ich rodičmi a som rada, že svoj boj s chorobou zvádzajú za pomoci výborných a kvalitných lekárov, sestier a ďalších zdravotníckych pracovníkov na kvalitnom pracovisku,“ dodala Kalavská.
Za rok je na Slovensku diagnostikovaných približne 200 prípadov onkologických ochorení detí a mladistvých.
Foto: ilustračné