Viete, čo sa pred 10 rokmi podarilo v Bystrici? Operácia, akú predtým nerobili nikde na Slovensku
Robotické centrum v Banskej Bystrici sa od začiatku kreovalo ako multiodborové. Jeho súčasťou bola urológia, chirurgia a gynekológia. Aká bola prvá operácia?
Dňa 14. marca 2011 bola vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F.D. Roosevelta Banská Bystrica urobená prvá roboticky asistovaná operácia na Slovensku, robotickým systémom da Vinci. Informovala o tom Ružena Maťašeje, hovorkyňa nemocnice.
Pred desiatimi rokmi
„Po dôkladnej príprave operačných tímov, bol zakúpený a 9.marca 2011 dovezený operačný robot daVinci Si HD. Po jeho inštalácii a preškolení tímu, vykonali prvú robotickú asistovanú radikálnu prostatektómiu pre karcinóm prostaty u vtedy 59-ročného pacienta,“ spomína Maťašeje so slovami, že operáciu vykonal Vladimír Baláž, prednosta Urologickej kliniky SZU, pod dohľadom proktora, Jana Schramla z robotického pracoviska v Ústí nad Labem v Českej republike, kde sa bol celý tím školiť.
Robotické centrum v Banskej Bystrici sa podľa slov Maťašeje od začiatku kreovalo ako multiodborové. Jeho súčasťou bola urológia, chirurgia a gynekológia. Neskôr pribudlo ešte krčné lekárstvo.
„Od prvej operácie, môžeme sledovať neustály rast počtu výkonov a v súčasnosti bolo urobených už takmer 3000 robotických výkonov pre pacientov celého Slovenska,“ priblížil prednosta Baláž, ktorý je zároveň vedúcim Centra robotickej chirurgie v Banskej Bystrici. Vzhľadom na rastúci počet výkonov a enormný záujem pacientov z celého Slovenska, bol „starý“ robot Si, vymenený za dva najnovšie robotické systémy daVinci X, 4. generácie. Tieto robotické systémy prinášajú do nemocnice a na Slovensko najmodernejšie chirurgické technológie pre našich pacientov a zdravotníckych pracovníkov.
Ako pokračovala hovorkyňa, robotické pracovisko je lokalizované v samostatných priestoroch, ktoré umožňujú plne efektívne využiť technológiu aj zdravotnícky personál. „Operácie sú určené hlavne pre pacientov s onkologickými ochoreniami. Týmto pacientom prinášajú výhodu operačného výkonu s minimálnou traumatizáciou, presným a šetrným vedením operácie, výhodu minimálnych operačných komplikácií. Krátky pobyt v nemocnici a rýchlu rekonvalescenciu s návratom k normálnemu životu. Pre operatérov prináša výhodu presnej orientácie v operačnom poli, 3D videnie a možnosť zväčšenia oblasti, ktorú operujú, až desať násobne,“ spomenula.
Vyškolení v zahraničí
Lekári a sestry, ktoré pracujú na robotickom systéme, boli podľa slov hovorkyne vyškolení na popredných robotických pracoviskách v Európe.
„V súčasnosti mnoho našich lekárov chodí na stáže po celom svete a naše pracovisko navštevujú pracovníci z popredných robotických centier – Strasburg, Lipsko, Stokholm, Hamburg atď. Naša práca je zapojená do „ekosystému“ da Vinci celého sveta. Môžeme porovnávať naše výsledky s tými najlepšími a prípadne sa od nich učiť. V súčasnosti vlastníme najmodernejšiu robotickú operačnú technológiu, spolu so systémom simulátorov „SimNow“, ktoré umožňujú školenie na našom pracovisku pre lekárov z blízkych, či vzdialených robotických centier,“ vysvetľuje prednosta.
Ako poznamenala Maťašeje, v tomto čase prebieha certifikácia centra na „Case report and proctoring center“ pre strednú a východnú Európu.
„Robotická chirurgia je úspešným príbehom a príkladom, ako môže fungovať spolupráca s vizionárskym a odhodlaným vedením nemocnice a vysoko odborným a zapáleným zdravotníckym personálom. Je to príbeh, ktorý môže motivovať zdravotníctvo na celom Slovensku a prinášať najmodernejšiu liečbu všetkým pacientom na Slovensku,“ dodáva prednosta Baláž na záver.
„Centrum robotickej chirurgie je jediné, ktoré túto technológiu na Slovensku využíva,“ dodala Maťašeje.
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.