Jakub Forgács Iné športy

VIDEO: Bystričan David (15) popiera gravitáciu. Dokáže ustáť aj dvojité saltá

Hoci má iba 15, je veľkým talentom. Mladík spod Urpína sa venuje parkouru a freerunu a kúsky, ktoré stvára vonku a bez žineniek, vám vyrazia dych!

Ilustračný obrázok k článku VIDEO: Bystričan David (15) popiera gravitáciu. Dokáže ustáť aj dvojité saltá
10
Galéria

Bystričan David Solivajs (15) vyzerá ako bežný chalan. Teda až do momentu, kým nespoznáte záľubu tohto mladíka. Venuje sa parkouru a freerunu a dokáže vskutku nevídané kúsky, dokonca aj dvojité saltá. Rozhodli sme sa ho preto vyspovedať v rozhovore.

Koľko už robíš parkour a freerun a vďaka čomu ťa stále baví aj po rokoch?

Venujem sa im cca štyri roky. Parkour a freerun ma bavia kvôli našej komunite. Stále mám kam posúvať svoje hranice, stále spoznávam nových ľudí, s ktorými mám za tie štyri roky veľa super zážitkov.

Mal si nejaký základ z iných športov?

Pred parkourom a freerunom som robil veľa, alebo teda, snažil som sa robiť pár športov ako napríklad BMX, skate alebo freestyle korčule. No nič z toho ma nenapĺňalo ako pohyb a rozvoj seba samého.

Predvádzaš napohľad extrémne kúsky. Prihodili sa ti už aj nejaké zranenia?

Moje najhoršie zranenie bol vyvrtnutý členok, takže našťastie nič vážne.

Čo považuje na parkoure a freerune za najnebezpečnejšie?

Je to len uhol pohľadu, čo je nebezpečné. Pohyb a akrobacia ako taká sú nebezpečné do istej miery. Dokým slabo ovládame svoje telo, je nebezpečné v podstate všetko extrémne, ale tréningom tela a mysle prekonávame hranice, a tak sa posúva aj náročnosť prvkov. Takže záleží od jednotlivca, čo je pre neho „nebezpečné“.

Zdroj: YouTube.com

Sú podľa teba v Bystrici dobré podmienky na trénovanie? Kde sa vôbec niečo také trénuje?

V Banskej Bystrici sú dosť slabé podmienky pre náš rozvoj. Tréningy v telocvični bývajú raz do týždňa na Fončorde a inak je to v zime trochu biednejšie, lebo je chladno. Individuálnejšie však niektorí cvičia aj vonku. Cez leto trénujeme v podstate každý deň. Cez zimu sa skorej zameriavam na posilňovanie a spevňovanie tela.

Prednedávnom si vydal nové video. Priblíž ho našim čitateľom…

Za celý rok som sa snažil zozbierať zábery a vyjadriť videom, čo som zažil. Takže dúfam že bude mať úspech, keďže sú tam aj nové prvky, ktoré som sa naučil.

Máš s parkourom a freerunom nejaké sny či túžby do budúcnosti?

S týmito disciplínami ako takým asi nie, ale mám svoje sny, ktoré si však nechám pre seba, inak by sa nesplnili. No určite by som sa chcel pohybu venovať čo najdlhšie a užívať si ho s ľuďmi, ktorých mám rád. Mojím snom je precestovať čo najviac krajín sveta a spoznať čo najviac ľudí a kultúr.

Pozrite si Davidove kúsky v priloženej fotogalérii a videu, ktoré zachytáva jeho rok 2016!

V OBRAZOCH: Mladý bystrický freeruner predvádza úchvatné kúsky
10
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie