V Tureckej sa konajú najstaršie haluškové majstrovstvá. Prilákali dokonca aj Kanaďanov

Turecká bola vôbec prvá obec na Slovensku, kde sa konali haluškové majstrovstvá. Každoročne pritiahnu tisícky návštevníkov

Jakub Forgács

Majstrovstvá Slovenska a Európy vo varení a jedení bryndzových halušiek, ktoré vždy v lete organizuje Turecká, si v tomto roku zaknihovali už 23. ročník. Prišli naň aj Kanaďania, ktorí majú slovenské korene. Tých dnes starostovi pripomína kanadská vlajka, ktorú má v pracovni.

Turecká bola vôbec prvá obec na Slovensku, kde sa konali haluškové majstrovstvá a dodnes je jej vlajkovou akciou, ktorá k nim každoročne pritiahne tisícky návštevníkov i zo zahraničia. Až neskôr sa podobné podujatia rozšírili do iných regiónov.

„Počet návštevníkov každým rokom rastie. Hoci som sa tomu dlhé roky bránil, v tomto roku sme vyberali vstupné, ale len v sobotu. Pri ekonomike akcie, ktorej rozpočet je zhruba 20 000 eur, sme k tomu pristúpili po prvý raz. Príjmy nám nepokrývali výdavky, respektíve vykrývali tak, že sme boli na nule a niekedy sa stalo, že aj v strate, a to už je pre takú obec, ako sme my, problém. Podujatie trvalo dva júlové dni a keďže sme v sobotu vyberali vstupné, tak vieme, že k nám prišlo okolo 2500 ľudí,“ zhodnotil Ivan Janovec, hlava obce so 156 obyvateľmi.

Na príprave ich výkladného podujatia robí celý rok, snaží sa získať finančných partnerov a sponzorov. „Dva dni tu máme kultúrny program a tá kultúra naozaj stojí nemalé peniaze. Už len pódium a ozvučenie nás vychádza na dosť peňazí,“ dodal prvý muž obce. Aj preto by v budúcnosti chceli vybudovať amfiteáter.

Tohtoročné najstaršie haluškové majstrovstvá poctili návštevou Slováci žijúci v Kanade, ktorí práve v lete chodia na Slovensko a navštevujú svoje rodiny. Prišlo ich skoro 30 vrátane detí z folklórneho súboru Rozmarín, ktoré udržiavajú naše tradície. Dospelí si aj zasúťažili a nakoniec Kanade patrilo v Tureckej tretie miesto. Podľa Janovca v návštevníkoch zanechali nezabudnuteľné zážitky. Ich cestu do našej krajiny podporil Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

Pozrite si v priloženej fotogalérii zábery z obce Turecká!

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame