Ilustračný obrázok k článku V Bystrici bude 68 odberných miest: Kedy a kam sa môžete ísť otestovať?
1
Galéria
Zdroj: TASR/František Iván

V Bystrici bude 68 odberných miest: Kedy a kam sa môžete ísť otestovať?

Samospráva vytypovala v 13 častiach mesta 22 objektov, v ktorých vznikne 68 odberných miest. Dve budú aj mobilné.

Aktualizované Správy Samospráva
Aktualizované Správy Samospráva

V Bystrici bude 68 odberných miest: Kedy a kam sa môžete ísť otestovať?

Samospráva vytypovala v 13 častiach mesta 22 objektov, v ktorých vznikne 68 odberných miest. Dve budú aj mobilné.

Ilustračný obrázok k článku V Bystrici bude 68 odberných miest: Kedy a kam sa môžete ísť otestovať?
1
Galéria
Zdroj: TASR/František Iván

10:56: Počas prvého dňa celoplošného testovania sa prišlo v Bystrici otestovať desaťtisíce ľudí. Poznáme už aj počet pozitívnych.

9:28: Počas druhého dňa testovania sa takmer všetky odberné miesta v Banskej Bystrici otvorili načas. Kde hlásili meškanie?

Aktualizované v nedeľu 8:30: Nestihli ste sa ešte otestovať? Na prázdnych odberných miestach vládne dobrá nálada a na niektorých od rána zatiaľ veľa roboty nemali. Viac sa dočítate TU!

18:08: V Banskej Bystrici prebieha sobotňajšie celoplošné testovanie ľudí na nový koronavírus do týchto chvíľ bez problémov. Ráno ho však poznačilo oneskorené otvorenie odberných miestností, chýbal zdravotnícky personál i testovacie sety. Mesto dokonca ponúklo armáde pomoc.

16:40: Aj ľudia na bystrickej Fončorde stáli v dlhom rade na testovanie. Ako to vyzeralo na Okružnej, si môžete pozrieť TU!

14:24: Ako informovala Mestská polícia v Banskej Bystrici, vo všetkých lokalitách sú ľudia disciplinovaní aj napriek dlhým radom a čakaniu. To sa odhaduje zhruba na hodinu. Mesto stále vyzýva obyvateľov, aby si návštevu odberného miesta snažili rozložiť v priebehu celého dňa.

13:55: V radoch postávajú aj ľudia v okrajových častiach Bystrice. Takto to vyzerá na futbalovom ihrisku v Jakube.

9:00: Na území mesta Banská Bystrica evidujú aj miesta, kde k 7.00 hod. Ozbrojené sily SR nezabezpečili zdravotnícky personál, a teda vznikol chaos a tvorili sa dlhé rady. Viac sa dočítate TU!

Aktualizované v sobotu 8:10: Dlhé rady ľudí sa tvoria pred viacerými odbernými miestami. Ako to ráno vyzeralo pred ZŠ Golianova a pred ZŠ Trieda SNP, si môžete pozrieť TU!

Mesto Banská Bystrica bude mať v súvislosti s celoplošným testovaním na nový koronavírus 68 odberných miest (pozn. red.: zoznam v galérii), ktoré môžu obyvatelia navštíviť od soboty 31. októbra do nedele 1. novembra v čase od 7.00 do 22.00 hod. Prioritne budú v exteriéroch základných, stredných a vysokých škôl v jednotlivých mestských častiach. Informovala o tom Zdenka Marhefková, hovorkyňa banskobystrického primátora.

Všetky navrhované miesta, ktoré poslúžia na testovanie, v pondelok skontroloval a odsúhlasil Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

Pre 68-tisíc ľudí

Banskobystričanov nad desať rokov veku, ktorých sa testovanie týka, sa pohybuje na úrovni asi 68-tisíc ľudí, a aj preto vytvorili 68 odberných miest. Osobám, ktoré majú nad 65 rokov a trávia väčšinu času vo svojich domovoch, prípadne všetkým obyvateľom so zníženou mobilitou či zdravotnými obmedzeniami, ktorí sa vyhýbajú sociálnemu kontaktu, sa účasť na testovaní neodporúča.

„Pri zriaďovaní odberných miest mesto dbalo na to, aby pre ľudí boli v dostupnej vzdialenosti od ich bydliska. Obyvatelia, ktorí sa na testovaní plánujú zúčastniť, môžu navštíviť ktorékoľvek z nich. Samospráva vytypovala v 13 častiach mesta 22 objektov, v ktorých vznikne 68 odberných miest. V rámci nich v spolupráci s Ozbrojenými silami SR a Slovenským Červeným krížom plánujeme vytvoriť dve mobilné odberné jednotky v mestskej časti Senica a Iliaš,“ dodala Marhefková.

Reagovali stovky ľudí

„Intenzívne pracujeme na technickom, materiálnom a personálnom zabezpečení celoplošného testovania. Od minulého týždňa vrátane víkendu sme kontrolovali objekty, kde vytvoríme potrebné miesta. Keďže testovanie sa uskutoční najmä v exteriéri, v niektorých prípadoch musíme zabezpečiť osvetlenie a mobilné stany, ktoré poslúžia na vypisovanie certifikátov a ďalšie úkony,“ zdôraznil prvý viceprimátor Jakub Gajdošík.

Na mestskú výzvu pomôcť pri testovaní ako administratívny pracovník doposiaľ reagovalo viac ako 700 ľudí. Samospráva z nich vyberie približne 250, ktorých postupne skontaktuje a podpíše s nimi dohody o vykonaní práce. Všetci prejdú zaškolením.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Celoplošné testovanie obyvateľove Banskej Bystrice
1
Galéria
Zdroj: Mesto Banská Bystrica
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Magazín