Správy

Uvažujete o otužovaní? Bystrický lekár má na túto aktivitu jednoznačný názor

Každý, kto sa otužovaniu venuje, by mal posúdiť svoj zdravotný stav, prípadne iné choroby. Čo si o otužovaní myslí Luděk Hochmuth, alergológ z bystrickej nemocnice?

Ilustračný obrázok k článku Uvažujete o otužovaní? Bystrický lekár má na túto aktivitu jednoznačný názor
Zdroj: Slovenské Ľadové Medvede Banská Bystrica - Zvolen

Otužovanie patrí medzi čoraz častejšie a populárnejšie aktivity. Z pohľadu imunity a z hľadiska celkového zdravia sú účinky otužovania jednoznačne pozitívne. Poukázal na to Luděk Hochmuth, alergológ z Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica na sociálnej sieti pre Slovenskú spoločnosť alergológie a klinickej imunológie (SSAKI). Otužovanie pomôže aj pri spaľovaní tukov a spotrebe kalórií.

„Vidíme zníženie počtu infekcií, hlavne respiračných, priaznivé účinky na krvný obeh, na krvný tlak a nervový systém. Ďalšie veľmi priaznivé účinky otužovania sú na psychiku, na odbúravanie stresu, zlepšenie spánku,“ vymenoval Hochmuth.

Pripomenul, že každý, kto sa otužovaniu venuje, by mal posúdiť svoj zdravotný stav, prípadne iné choroby. Zdôraznil tiež, že zdravotné výhody otužovania sa prejavia, až keď sa človek aktivite venuje pravidelne, postupne a dlhodobo.

Pozitívne účinky na zdravie zdôraznil aj tréner Ľuboš Gsch. „Rovnako ako pôst má aj otužovanie veľmi veľa benefitov, napríklad prekonanie psychických bariér. Toto prekonanie seba samého zvyšuje sebadôveru. Otužovanie nemusí znamenať zamrznuté jazero. Studená sprcha alebo vaňa tiež splnia základný účel. Tí menej smelí môžu začať aj s vlažnou vodou,“ odporúčal tréner s dôvetkom, že otužovanie tiež napomáha spaľovať tuk a aktivovať metabolizmus na väčšiu spotrebu kalórií.

Dajte si však pozor, ak sa chcete otužovať v okolí Bystrice. Aj tu platia isté pravidlá.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež

V OBRAZOCH: Slovenské Ľadové Medvede Banská Bystrica - Zvolen
7
Galéria
Zdroj: archív Menhala Abou Hamdana
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM