Jakub Forgács Kultúra

Univerzitná noc literatúry prilákala stovky Bystričanov. Zbierka kníh pre pacientov s krásnym výsledkom

Podujatie, ktoré sa v Banskej Bystrici teší veľkej obľube, už po tretí krát zožalo úspech. Vypočuť si úryvky z kníh, čítané známymi osobnosťami, prišli stovky návštevníkov. Nechýbali medzi nimi dokonca ani nepočujúci.

Ilustračný obrázok k článku Univerzitná noc literatúry prilákala stovky Bystričanov. Zbierka kníh pre pacientov s krásnym výsledkom
Zdroj: UMB

Sedem kníh. Sedem miest. Sedem čítaní. Už po tretí raz sa v areáli Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici konala Univerzitná noc literatúry (UNL). Venovaná bola pamiatke banskobystrického rodáka a novinára Juraja Kušnierika.

Ukážky čítaných osobnosťami spojených s mestom Banská Bystrica alebo s Univerzitou Mateja Bela si tento rok prišlo vypočuť vyše päťsto návštevníkov a návštevníčok. Čítania sa začali o 17.30 s možnosťou zakúpiť si čítané knihy. Tí, ktorí navštívili všetky miesta, sa mohli zapojiť do tomboly.

Čítal i rektor

Tento rok moderátor banskobystrickej Reginy Peter Zemaník a jeho dcéra herečka Anna Zemaníková v novom slovenskom preklade čítali knihu kultového amerického autora Williama Saroyana – Tracyho tiger. BeataHirt, správkyňa Komunitnej nadácie Zdravé mesto, predstavila írsku spisovateľku poviedok ClaireKeegan a jej text s názvom Fo(s)ter.

Do krajiny bezhlavých tatkov, blatových príšer a dinodonosaurov vtiahla Monika Perecárová, učiteľka zo základnej školy Narnia, ktorá čítala z rozprávkovej knihy Žirafia mama a iné príšery od Alexandry Salmely. Hudobne ju na kontrabase sprevádzal hudobník Laci Červenák. Osudy indiánskeho chlapca, ktorého vychovávajú starí rodičia, priblížil jeden zo zakladateľov projektu Kino v bazéne Slavo Sochor knihou Malý strom Forrest a Cartera.

Rektor UMB Vladimír Hiadlovský priblížil život Muža, ktorý sadil stromy a z nehostinnej pustatiny spravil úrodnú zem – text o nádeji a ľudskosti od Jeana Giona. Partnerská i herecká dvojica zvolenského divadla Štefan Šafárik a Anita Krepčárová-Šafariková v úvode podujatia predstavila neobyčajné Dejiny lásky od NicoleKrauss. Z dôvodu programových kolízií v časti čítaní Štefana Šafárika zastúpil študent univerzity Dušan Ambróš. Niečo o orchideách Pavla Sibylu prečítala prekladateľka a germanistka Paulína Šedíková Čuhová, ktorá bola čítajúcou na všetkých troch doterajších ročníkoch UNL.

Aj pre nepočujúcich

Aj tento rok sa večerných čítaní zúčastnilo viac ako dvadsať nepočujúcich, ktorým boli všetky texty tlmočené do slovenského posunkového jazyka. „Nepočujúci reagovali na tlmočenie presne tak, ako reagujeme my počujúci, keď sa zúčastníme takejto akcie. Niektorí boli nadšení, pozorne sledovali, iní sa trošku časom nudili a viac vnímali atmosféru okolia,"povedal Stanislav Morávek, tlmočník do slovenského posunkového jazyka.

Ostáva ešte odovzdať viac ako 500 kníh. Tie sa vyzbierali vo verejnej zbierke projektu Čítanie ako terapia a tretí ročník UNL bude definitívne uzavretý.

Čítajte tiež:

Ako stráviť posledný aprílový týždeň? Program ako vyšitý pre Bystričanov

Najstaršie miestne názvy v Bystrici: Odkiaľ sa vzali Karlovo, Hušták či Banoš?

Univerzitná noc literatúry v Bystrici v OBRAZOCH
3
Galéria
Zdroj: UMB
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM