Jakub Forgács Kultúra

Šľachetný nápad bystrických študentiek UMB: Zbierka kníh pre pacientov počas obľúbenej akcie!

Povedali si, že spríjemnia chvíle tým, čo to potrebujú. Študentky Univerzity Mateja Bela chcú v rámci špeciálneho projektu potešiť pacientov v nemocnici. Potrebujú však aj pomoc Banskobystričanov!

Ilustračný obrázok k článku Šľachetný nápad bystrických študentiek UMB: Zbierka kníh pre pacientov počas obľúbenej akcie!
Zdroj: TASR

Po úspešných dvoch ročníkoch si opäť môžete prísť vychutnať kúzelnú atmosféru verejných čítaní, ktoré pripravujú študentky, študenti a pedagogičky Univerzity Mateja Bela. Na Filozofickej fakulte Univerzity Mateja Bela sa v stredu 13. apríla 2016 uskutoční už tretí ročník literárneho podujatia s názvom Univerzitná noc literatúry.

Knižky pre pacientov

Počas tohto podujatia sa však dočkáme aj novinky. V rámci predmetu service learning Katedry sociálnej práce na Pedagogickej fakulte UMB vznikol projekt Čítanie ako terapia. Jeho cieľom je aj vytvorenie knižnice pre pacientov a pacientky nemocnice Zelený sen.

S nápadom prišli študentky Univerzity Mateja Bela, ktoré sa venujú dobrovoľníckej činnosti v nemocnici Zelený sen v Banskej Bystrici. Zdravotné sestry a zdravotnícki asistenti nemajú pri svojich povinnostiach dostatok priestoru, ale, prirodzene, ani energie a možností, na vytvorenie nadštandardných aktivít. Tie by dlhodobo hospitalizovaní pacientov a pacientky určite ocenili vo voľnom čase medzi vizitami, vyšetreniami a rehabilitáciami.

Ak máte doma knižku, ktorá už iba zbiera prach, môžete ju na Univerzitnú noc literatúry priniesť so sebou. V rámci zbierky sa naplní sponzorsky získaná knižnica knihami, ktoré budú slúžiť pacientom a pacientkam na skrátenie času v nemocnici.

Počas Univerzitnej noci literatúry je pripravených sedem zaujímavých stanovíš, kníh aj osobností, pätnásťminútové čítania na všetkých stanovištiach sa začínajú v jednom čase o 17:30 a potom vždy na celú a pol hodinu, aby mali návštevníci 15 minút na presun na ďalšie stanovište. Posledné čítanie sa začína o 20:30.

7 stanovísk, 7 kníh

  • Správkyňa Komunitnej nadácie Zdravé mesto Beata Hirt odomkne inak vždy zamknuté dvere takzvaných tajných schodov na Tajovského 51. V ich priestore bude čítať z knihy Claire Keegan Fo(s)ter, tlmočenie do slovenského posunkového jazyka bude na tomto stanovišti o 18.00.
  • Známa UNL dvojica Anna Zemaníková, herečka Bábkového divadla na Rázcestí, a Peter Zemaník, redaktor rádia Regina, budú čítať z kultovej knihy Williama Saroyana Tracyho tiger v Univerzálnej študovni na Tajovského 51. Tlmočenie do slovenského posunkového jazyka bude na tomto stanovišti o 19.00.
  • Banskobystrický aktivista a jeden zo spoluzakladateľov banskobystrického Artfora Slavomír Sochor bude čítať knihu Forresta Cartera Malý strom v Break caffe na Tajovského 51. Ak chcete zažiť tlmočenie do slovenského posunkového jazyka práve na tomto stanovišti, príďte sem o 17.30.
  • Učiteľka Monika Perecárová vo V-clube na Tajovského 40 predstaví knihu Alexandry Salmely Žirafia mama a iné príšery. Ide o detské stanovište, samozrejme, s prekvapením aj pre dospelých. Oproti tomuto stanovišťu máme pre Vaše ratolesti prichystaný aj detský kútik. Toto čítanie bude tlmočené do slovenského posunkového jazyka o 19.30.
  • Herecká dvojica Divadla J. G. Tajovského vo Zvolene Štefan Šafárik a Anita Krepčárová Šafáriková nás prevedú knihou Nicole Krauss Dejiny lásky v Univerzitnom pastoračnom centre na Tajovského 53. Tlmočenie do slovenského posunkového jazyka bude na tomto stanovišti o 18.30.
  • Prekladateľku Paulínu Šedíkovú Čuhovú s knihou Pavla Sibylu Niečo o orchideách môžete zažiť v miestnosti F313 na Tajovského 40 a tlmočenie do slovenského posunkového jazyka na tomto stanovišti bude o 20.30.

Čítajte tiež:

Môžeme sa tešiť, ďalší víkend je už pred nami: Lákadlá v Bystrici, ktoré vám spríjemnia voľné dni

Univerzitná noc literatúry opäť v Bystrici: Mená prvých čítajúcich a novinka, netradičné pátranie

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM