Správy

Unikátne dobové FOTO: Katedra bystrickej UMB oslavuje už 60 rokov

Štúdium na nej ukončili tisíce absolventov, medzi ktorými nechýbali ani známi olympionici. Katedra telesnej výchovy a športu oslavuje 60. výročie.

Ilustračný obrázok k článku Unikátne dobové FOTO: Katedra bystrickej UMB oslavuje už 60 rokov
3
Galéria
Zdroj: UMB

V akademickom roku 2017/2018 Katedra telesnej výchovy a športu Filozofickej fakulty UMB v Banskej Bystrici oslavuje 60. rokov svojej existencie. V roku 1957 založil Jaroslav Starší spolu s Vierou Vidovou a Jozefom Klempom Katedru telesnej výchovy, ktorej činnosť bola zameraná na zabezpečovanie všeobecnej telesnej výchovy pre študentov. Za 60 rokov existencie Katedry telesnej výchovy a športu FF UMB úspešne ukončilo štúdium 6150 učiteľov telesnej výchovy, trénerov a telovýchovných pracovníkov a 74 absolventov doktorandského štúdia.

Katedra sa môže pochváliť aj absolventmi, ktorí nás úspešne reprezentovali alebo ešte stále reprezentujú na olympiádach, či už Elenou Kaliskou, Denisom Myšákom, alebo Pavlom Hurajtom. Absolventmi sú aj viacerí úspešní tréneri, ktorých mená sa spájajú s ďalšími olympijskými víťazmi či majstrami sveta. Spomenúť možno napríklad trénera olympijského víťaza Jozefa Pribilinca – Juraja Benčíka, trénera Mateja Tótha – Mateja Spišiaka, trénera majstra sveta Petra Sagana – Petra Zanického, ale aj trénerov Juraja Sanitru, Petra Mráza a ďalších.

Počas osláv, ktoré sa uskutočnia 23. novembra 2017 v aule Beliana na Tajovského 40 v Banskej Bystrici, bude prebiehať aj beseda s olympionikmi a absolventmi KTVŠ FF UMB, ktorí prezradia nielen informácie o ich športových úspechoch, ale priblížia aj svoje spomienky na štúdium na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. (Viac informácií o besede v prílohe.)

Počas slávnostného galavečera, na ktorom vystúpi aj majster sveta v cyklotriale Ján Kočiš či folklórny súbor UMB – Mladosť, budú odovzdané aj ocenenia KTVŠ FF UMB.

Za 60 rokov existencie sa KTVŠ FF UMB môže pochváliť nielen úspešnými absolventmi, ale aj bohatou ponukou študijných programov. „KTVŠ FF UMB ako jediná na Slovensku ponúka študentom metodiku snowboardingu v bloku povinných predmetov, preto naši absolventi môžu ako jediní na Slovensku vykonávať prácu učiteľov snowboardingu na základných a stredných školách. Žiadna iná fakulta na Slovensku nepripravuje všetkých svojich študentov takýmto spôsobom,“ uviedol doc. PaedDr. Jiří Michal, PhD., vedúci KTVŠ FF UMB.

Zároveň dodal, že KTVŠ FF UMB ako jediná fakulta na Slovensku ponúka svojím študentom možnosť jednopredmetového štúdia – učiteľstvo telesnej výchovy, ktoré absolventom umožňuje vyučovať telesnú výchovu od 1. ročníka základnej školy až po 4. ročník strednej školy. Študenti iných fakúlt, ktorí na Slovensku študujú odbor telesná výchova, totiž môžu vyučovať telesnú výchovu až od piateho ročníka základnej školy.

Pozrite si v priloženej fotogalérii unikátne dobové zábery z KTVŠ FF UMB!

V OBRAZOCH:  Katedra telesnej výchovy a športu oslavuje 60. výročie
3
Galéria
Zdroj: UMB
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM